آیا افزایش وزن تاثیری بر واریس دارد؟

عکس قبل و بعد درمان واریس شدید

درمان واریس طنابی در بیمار  چاق که در تیرماه 99 در کلینیک واریس دکتر اقدسی  انجام گرفت .علی رقم سختی در دسترسی  و مشکلات دیگر  در بیمار نتیجه درمان  در چکاپ بعد درمان مطلوب و خوشایند ارزیابی شد. رفع درد پا به بیمار انگیزه ای برای پیاده روی و کم کردن وزن داده است. 

وزن بالا و چاقی به عنوان یکی از عوامل بروز مشکلات وریدی از جمله واریس و نارسایی مزمن وریدی  شناخته میشود. بسیاری از افراد از اینکه تا چه اندازه وزن بالا می تواند وضعیت وریدهای آنها را متاثر کند آگاه نیستند. توجه به کاهش وزن می تواند یکی از روش های درمان واریس پا باشد .


بیماری های وریدی اندام تحتانی (پاها) نزدیک به نیمی از بزرگسالان و چاقی هم بیش از یک چهارم جمعیت بزرگسالان را گرفتار کرده است.  نقش چاقی به خصوص چاقی ناحیه شکم در بیماری قلبی، دیابت و مشکلات مفصلی شناخته شده است. همچنین  ارتباط بین واریس و مشکلات وریدی با چاقی از دو منظر احتمال بیشتر ابتلا و شدت بیشتر بیماری قابل بررسی است. چاقی شکمی با افزایش فشار به وریدهای پا و ناحیه لگن باعث بالا رفتن فشار درون وریدی برای هدایت خون به سمت قلب می شود.

🔼 وزن بالا چیست؟ آیا وزن شما متعادل است؟

وزن به تنهایی نمی تواند بیانگر تناسب اندام یا اضافه وزن و چاقی باشد . بمنظور ارزیابی صحیح ز وزن معمولا از نمایه توده بدنی یا همان BMI استفاده می شود.

برای محاسبه نمایه توده بدنی می توانید از فرمول ذیل استفاده کنید

محدوده طبیعی نمایه توده بدنی بین 18/5 تا 25 است.
نمایه توده بدنی از نسبت وزن(کیلوگرم) به توان دوم قد به متر بدست می آید. و افراد با BMI بالاتر یا برابر 25 دچار اضافه وزن می باشند.
BMI بالای 30 چاقی بحساب می آید .

برای مثال فردی با قد 160 سانتی متر و وزن 67 کیلوگرم نمایه توده بدنی معادل 26/17 دارد که نشان دهنده اضافه وزن می باشد.

فرد 98 کیلویی با قد 165 نمایه توده بدنی 36/02 است که این نشانه چاقی است.

جدول نمایه توده بدنی

حفظ وزن در محدوده ایده ال به همه افراد کمک می کند تا زندگی سالمتری را داشته باشند. برای افراد چاق یا مبتلا به اضافه وزن توصیه می شود که با رعایت برنامه غذایی و داشتن فعالیت بدنی کافی بتوانند به وزن مناسب برسند.

چگونه وزن اضافه باعث بروز واریس می شود؟

هر فردی ممکن است به واریس مبتلا شود اما احتمال ابتلا در بین افراد چاق یا مبتلا به اضافه وزن بیشتر از افراد با وزن متعادل است. خطر ابتلا به واریس در بین خانمها با وزن بالا پس از یائسگی کاملا مشهود میشود.

علائم واریس در مبتلایان با وزن بالا معمولا تشدید می شود در اصطلاح این گروه از بیماران به واریس شدید مبتلا می شوند. وزن بالا در واقع به بروز عوارضی همچون تغییرات پوستی، تورم و زخم واریس در مبتلایان به واریس دامن می زند.

✔️ چاقی مساوی است با تحمل کارمضاعف توسط وریدها

وزن بالا تقریبا همه اندام ها از جمله وریدها را تحت فشار بیشتری قرار می دهد. فشار زیاد از حد، دریچه های موجود در دیواره وریدها را ضعیف می کند و نیروی بیشتری برای پمپ خون به سمت قلب نیاز است . در نهایت وریدهای پا بیشتر احتمال دارد که تبدیل به حوضچه های خون شوند.

✔️ چاقی برابر است با حمل یک وزنه دائمی

وزن بیش از حد تحمل روی پاها در بیماران با وزن بالا دور از تصور نیست.
بی شک چاقی شکمی خطرناکترین نوع چاقی است . این نوع از چاقی به عنوان عاملی مهم در علت شناسی بسیاری از بیماریها از جمله واریس شناخته می شود.
چاقی شکمی با افزایش فشار وریدی و خطر نارسایی وریدی همراه است.

✔️ چاقی و واریس چه زمانی به هم ربط پیدا می کند؟

جدای از اینکه چاقی باعث آسیب به وریدها میشود ممکن است اضافه وزن مثل یک نقاب عمل کند و مانع از تشخیص بموقع واریس شود.

در حالیکه معمولا وریدهای واریسی با ظاهر برجسته و متورم پدیدار می شوند . در بیماران چاق ممکن است چربی زیر پوست وریدها را احاطه کرده مانع از دیده شدن وریدها و حتی تشخیص ورم در پا شود. این موضوع در نگاه اول شاید مزیتی بحساب بیاید که ظاهر پا بهم نمی خورد و رگهای برجسته مشخص نمی شوند اما ممکن است باعث شود بیماری واریس تا مراحل پیشرفته بدون تشخیص باقی بماند و حتی گاها زخم واریس تشکیل شود .

افزون بر این علائمی مثل سنگینی و خستگی پا ناشی از واریس ممکن است به خوبی از احساس خستگی ناشی از وزن اضافه تمیز داده نشود و باعث مراجعه دیر هنگام به پزشک شود.

بیماران با وزن بالا در معرض خطر بروز عوارض پیشرونده واریس مثل ترومبوز ورید عمقی و تغییرات رنگ پوست هستند که عدم مراجعه به موقع برای درمان واریس این خطر را تشدید می کند.

✔️ چاقی حلقه ی کلیدی در چرخه معیوب ایجاد و تشدید واریس

نداشتن فعالیت بدنی بین بیماران چاق متداول است. افراد با وزن بالا معمولا تحرک کافی ندارند و این مسئله باعث تضعیف عضلات ساق پا می شود.

این موضوع باعث برگشت ناقص خون به سمت قلب و در نهایت تجمع خون در پاها میشود. نداشتن فعالیت بدنی باعث افزایش وزن مضاعف می شود و نتیجه اینکه یک چرخه معیوب شکل می گیرد.

یعنی سه عامل وزن بالا، عدم تحرک و واریس با هم اوضاع را بدتر می کنند. و باعث می شوند عوارضی مثل ورم و زخم پا هم در بیماران واریسی با وزن بالا به شکل شدیدتر بروز کند.

حال اگر از یک جا این چرخه بهم بخورد یعنی برای مثال واریس درمان شود شرایط به سمت بهبودی برمی گردد. یعنی فرد می تواند تحرک داشته باشد و وزن کم کند.

واریس و چاقی با هم مرتبطند

🔼 اگر چاقی باعث واریس شده باشد آیا کاهش وزن واریس را درمان می کند؟

کاهش وزن می تواند بهترین توصیه به بیماران با وزن بالا باشد . در واقع کم کردن وزن باعث کاهش فشار روی وریدها می شود و علایم بیماری از جمله حس سنگینی و تورم پاها را تا حد قابل ملاحظه ای کنترل می کند هرچند باید اذعان داشت کاهش وزن منجر به درمان قطعی واریس نمیشود.

🔼 در بیماران با وزن بالا و واریس اول بایستی واریس درمان شود یا چاقی برطرف شود؟

متاسفانه در بیماران مبتلا به چاقی و واریس به صورت همزمان علایم بیماری تشدید می شود. این موضوع بخاطر اثر هم افزایی در علایم و همینطور تشدید بروز علایم و عوارض واریس می باشد.

توصیه برای این بیماران می تواند بر مبنای شدت چاقی و شدت واریس صورت گیرد . در واقع بیماران با چاقی درجه یک ، دو و یا بیماران با وزن اضافه بهتر است اول درمان واریس با  لیزر واریس پا و یا روش رادیوفرکانسی انجام شود و بعد با توجه به کاهش شدت درد ساق پا وامکان انجام فعالیت بدنی، وزن کم شود تا نتیجه حاصل از درمان حفظ شود.

در بیماران با چاقی خطرناک (نمایه توده بدنی بالای 40) کاندید درمان با روش رادیوفرکانسی و یا لیزر درمانی واریس، معمولا پزشک متخصص واریس پیش از هرگونه اقدام درمانی ابتدا توصیه به کم کردن وزن برای رسیدن به نتایج ایده ال در درمان واریس را خواهند داشت.

☑️ توصیه به بیماران با وزن بالا تحت درمان واریس

لازمه عدم گرفتاری بقیه وریدها و مبتلا شدن به واریس در بیماران با وزن بالا، کنترل وزن و کاهش آن تا حد ممکن است. البته باید بگوییم کاهش وزن بعد از درمان واریس به مراتب راحتتر می شود زیرا با رفع درد و سنگینی پا ، امکان انجام فعالیت بدنی فراهم می شود و حس خوب سبکی پا ، انگیزه ای بزرگ برای کم کردن وزن و حفظ نتیجه درمان واریس می شود.

 

آیا چاقی می تواند تشخیص بیماری را با مشکل مواجه کند؟

بله، چاقی شدید می تواند باعث عدم تشخیص درست مشکلات بالینی از جمله نارسایی وریدی شود و  اختلالات در زیر لایه های چربی  قابل تشخیص نباشند .

چاقی چربی ( لیپادما) و واریس

یکی از انواع چاقی که در خانمها دیده می شود لیپادما است .مبتلایان ممکن است درد در پاها را داشته اند به  همین دلیل به اسم چاقی دردناک نیز خوانده می شود .در این نوع خاص از چاقی پاها ستونی شکل می شوند. و تجمع چربی در پاها مشاهده می شود جالبست که قسمت کف و سینه پا متورم نبوده و از مچ به بالا تجمع چربی و ورم در هر دو پا وجود دارد  .  در این بیماران حتی با رعایت رژیم غذایی و کم کردن انرژی دریافتی باز هم چاقی پاها ازبین نمی رود.  .یکی دیگر از علائم بیماری  کبود شدن خود بخود پوست پاهاست.این بیماری درجات مختلفی دارد و محل تجمع چربی می تواند از ناحیه باسن تا مچ پا و یا از ناحیه باسن تا زانو و تجمع چربی بین دو زانو باشد که در تصاویر نشان داده شده است.

معمولا شروع این مشکل در زمان بلوغ است و در دوران بارداری و نزدیک یائسگی تشدید می شود. تورم در پای این بیماران با ایستادن طولانی و یا در هوای گرم بیشتر می شود. رگهای عنکبوتی در پاهای این بیماران و منطقه درگیر بیماری رویت می شود .

spider vein in lipedemaیکی از سوالات شایعی که این بیماران از دکتر اقدسی در مشاوره می پرسند اینست که آیا ورم این پاها با درمان واریس برطرف می شود . که در پاسخ لازم است اشاره شوددرمان واریس به تنهایی نمی تواند تورم پاها را برطرف کند. چون تورم پاها در این بیماری عمئتا ناشی از تجمع چربی است.

کلینیک فوق تخصصی درمان واریس پا دکتر مهرداد اقدسی

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نادر جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  من پاهام چند سالی هست واریس داره بخاطر شغلم والان ی چند وقت هست که رگ های پام ب صورت بادکرده است و در هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام با توصیفی که فرمودید احتمالا واریس طنابی و ریشه دار مبتلا شده اید 

   لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده بفرستید عکس از زوایای مختلف پشت پاها- جلو – کنار پاها به نحوی که رگها مشخص باشند اگر نتوانستید در سامانه از دکتر بپرسید سایت عکسها را بارگزاری نمایید به شماره واتس اپ  یا تلگرام 09019746344 ارسال بفرمایید .

 • تصویر کاربر آرام پنجشنبه ۲۴ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشید اگر واریس پشت ساق پا باشد و اندازه آندر یک نقطه مانند یک کشک بزرگ شده باشد درمان ارجح برای حفظ زیبایی چیست و آیا داروهای درمان اسکلروتیک میتوانند آلرژی زا باشند؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۲۴ آبان ۹۷( 1 سال پیش)

   درمان ارجح و اوليه عروق ريز اسكلروتراپي است.
   بله ميتواند الرژي زا باشد. در این مواقع از روش های دیگر مثل فلبکتومی سوزنی و لیزر سطحی واریس استفاده می شود.

 • تصویر کاربر ندا دوشنبه ۵ شهریور ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  هزینه فومهای واریس پا چقدر است
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۵ شهریور ۹۷( 2 سال پیش)
   اگر منظور شما هزینه فوم اسکلروتراپی است لطفا عکس از پا در نورکافی و فاصله مناسب ارسال بفرمایید تا طبق عکس ، تعداد جلسات و هزینه هر جلسه خدمت شما اعلام شود. می توانید به شماره واتز اپ یا تلگرام 09019746344 عکس بفرستید.
درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر