بهترین روغن طبیعی برای درمان سریع واریس چیست؟

زمان مطالعه: 9 دقیقه

بهترین روغن برای درمان سریع واریس شامل سرو، گل بی مرگ، بهار نارنج، اوکالیپتوس، اسطوخودوس، نعنا و بابونه می شوند. با اینکه تمامی این روغن ها سبب کاهش تورم، تسکین درد و بهبود گردش خون می شوند اما همیشه منجر به درمان واریس پا یا پیشگیری از بروز واریس نیستند.


آیا واریس با روغن های طبیعی درمان می شود؟

متاسفانه، روغن های طبیعی قادر به درمان علت زمینه ای واریس ورید ها نیستند. اغلب این علت زمینه ای در نارسایی های وریدی مزمن ریشه دارد. این یعنی دریچه های موجود در ورید ها عملکرد مناسب خود را از دست داده و قادر نیستند خون را به سمت قلب حرکت دهند.

در این وضعیت خون در اندام های انتهایی تجمع یافته و سبب متورم شدن ورید ها در زیر پوست می شود. از جمله عوامل بروز ورید های واریسی می توان به سابقه خانوادگی، سن، اضافه وزن و بارداری اشاره کرد.

قبل از بحث درباره گزینه های درمانی موثر تر برای ورید های واریسی، نحوه عملکرد روغن های ضروری در رهایش علائم این عارضه را بررسی می کنیم. با این حال باید در نظر داشت که اثر چنین روغن هایی کوتاه مدت است.

رگ های واریسی، رگ های آشکاری هستند که ظاهری به رنگ آبی یا بنفش تیره داشته و معمولا در پا یا مچ پای افراد مبتلا دیده می شوند. این رگ های متورم و تغییر رنگ یافته جز اینکه برای برخی بیماران یک مشکل زیبایی به شمار می روند، خطری آنی برای سلامتی فرد ایجاد نمی کنند. در ادامه به معرفی بهترین روغن‌ها برای درمان واریس می‌پردازیم:

درمان واریس با روغن های گیاهی

چندین مطالعه وجود دارد که نشان می دهد روغنهای اساسی مانند روغن دانه انگور ، اسطوخودوس یا بومادران ممکن است باعث کاهش یا کوچکتر شدن واریس یا رگهای عنکبوتی شوند. موارد زیر بهترین لیست روغن‌های طبیعی هستند که برای درمان سریع واریس پا مفید می باشند.

روغن اسطوخودوس

روغن اسطوخودوس برای درمان واریس

اسطوخودوس به دلیل کمک در کاهش درد و التهاب شناخته می شود. این روغن یکی از محبوب ترین روغن های ضروری در سرتاسر دنیاست که دارای خواص آنتی اکسیدان، آرامش بخش، ضد میکروبی و ضد افسردگی می باشد. روغن ضروری اسطوخودوس جهت اعمال مستقیم بر روی پوست به اندازه کافی ملایم است.

همچنین می توان این روغن را در وان حمام یا یک دستگاه پخش کننده رایحه قرار داد. می‌توان گفت روغن اسطوخودوس از بهترین روغنها برای درمان واریس است.

روغن سیاه دانه

درمان واریس با روغن سیاه دانه

سیاه دانه دارای خاصیت آنتی اکسیدانی است زیرا حاوی اسیدهای چرب زیادی است. بنابراین روغن سیاه‌دانه رگ های خونی را تقویت می کند و ظاهر رگه های واریسی در زیر پوست را بهبود می‌دهد. همچنین به علت خاصیت ضد التهابی، می‌توان گفت روغن سیاه دانه در درمان رگ‌های عنکبوتی نیز موثر است.

درمان سریع واریس با روغن زیتون

درمان واریس با روغن زیتون

اعمال این روغن بر نواحی مبتلا به ورید های واریسی می تواند به افزایش جریان خون و کاهش التهاب و درد کمک کند. نحوه استفاده: مقادیری مساوی از روغن و ویتامین E را با یکدیگر ترکیب کرده و ورید های واریسی را به مدت چند دقیقه با این ترکیب گرم ماساژ دهید. این کار را می توان دو بار در روز به مدت دو ماه انجام داد.

روغن گل بی مرگ

روغن گل بی مرگ برای درمان واریس

یکی از علت های عمده واریس رگهای پا گردش خون ضعیف است. خواص ضد التهابی و خصوصیات مفید این روغن ضروری برای گردش خون آن را به گزینه ای عالی برای درمان ورید های واریسی تبدیل کرده است. روغن گل بی مرگ می تواند یک گزینه عالی برای تسکین بافت ملتهب و حتی پیشگیری از بروز واریس ورید ها باشد.

استفاده از روغن سرو کوهی

روغن سرو برای درمان واریس

این روغن عروق خونی و بافت را به ترتیب منقبض و سفت می کند. چنین وضعیتی سبب ارتقای جریان خون به سمت بالا و همچنین بهبود سیستم گردش خون می شود.

روغن ضروری سرو کوهی برای سم زدایی و ارتقای سیستم ایمنی بدن استفاده می شود. استفاده از این روغن کاهش التهاب، کاهش درد و بهبود خواب را نشان داده است.

روغن کندر برای درمان واریس

روغن کندر برای درمان واریس

این مورد یک روغن ضروری عالی و التیام بخش است. روغن کندر به بهبود گردش خون و پیشگیری از تجمع آن در اندام های انتهایی کمک می کند.

روغن علف لیمو

روغن علف لیمو برای درمان واریس

از آنجایی که این روغن ضروری به ارتقای گردش خون کمک می کند، یک گزینه عالی برای درمان ورید های متورم و برجسته است. علاوه بر آن، روغن علف لیمو در پیشگیری از تجمع و راکد شدن خون نیز مفید است. همچنین، این روغن برای گشاد نگه داشتن عروق خونی و جا بجایی روان جریان خون شناخته می شود.

روغن گل شمعدانی برای درمان واریس

روغن گل شمعدانی برای درمان واریس

این مورد یک روغن ضروری چند منظوره است که برای کمک به رشد مو ها نیز به کار گرفته می شود. روغن گل شمعدانی در درمان ورید های واریسی مفید است.

روغن لیمو

روغن لیمو برای درمان واریس

روغن این میوه خواص مفید بسیاری دارد. اعمال این روغن بر روی پوست نه تنها گردش خون را بهبود می دهد بلکه دیواره عروق خونی را نیز منقبض می کند.

استفاده از روغن زنجبیل

روغن زنجبیل برای درمان واریس

این روغن با احساس گرم و رضایت بخشی شناخته می شود که پس از مصرف آن به وجود می آید. زنجبیل حاوی ترکیبات آنتی اکسیدانی است که در دفع مواد زائد و کاهش التهاب به بدن کمک می کنند. ترکیب این دو اثر می تواند جریان خون را بهبود دهد. روغن ضروری زنجبیل معمولا بر روی پوست اندام های انتهایی متورم یا نواحی مبتلا به درد های عضلانی استفاده می شود.

روغن بابونه

روغن بابونه برای درمان واریس

این روغن به رهایی از احساس ناراحتی و پری ناشی از این ورید های تپنده کمک می کند. ماساژ دادن این روغن بر روی پا ها قبل از هنگام خواب می تواند به بهبود انقباض عروق خونی سالم و تسکین درد مخصوصا درد های ناشی از ایستادن طولانی مدت کمک کند.

روغن گیاه بو مادران

روغن گیاه بو مادران برای درمان واریس

این روغن آرامش بخش به تنظیم قاعدگی های نامنظم کمک کرده و حتی می تواند برخی علائم یائسگی را نیز تسکین دهد. علاوه بر آن، روغن بو مادران برای تحریک سیستم گردش خون و جلوگیری از تجمع آن در ورید ها شناخته می شود. تجمع خون در ورید ها سبب تورم و پیچ خوردگی آن ها می شود.

روغن گل مریم برای درمان واریس

روغن مریم گلی برای درمان واریس

این روغن ضروری دارای رایحه گل بوده و برای درمان علائم یائسگی و سندرم پیش از قاعدگی یک گزینه عالی است. روغن مریم گلی در کاهش تورم ورید ها و جلوگیری از تجمع یافتن خون نیز بسیار مناسب است.

روغن رزماری برای درمان واریس

روغن رزماری برای درمان واریس

برخی مطالعات نشان داده اند که رزماری می تواند جریان خون را بهبود بخشیده و سبب تسکین درد ساق پا شود. ماساژ دادن روغن ضروری رزماری بر ورید های واریسی سبب تسکین فوری درد می شود.

استفاده روغن سدر برای بهبود واریس

روغن سدر برای درمان واریس

روغن سدر اغلب برای رهایش اسپاسم های عضلانی، عصبی و مرتبط با گردش خون استفاده می شود. از اعمال مستقیم روغن ضروری سدر بر روی پوست خودداری کرده و به جای آن، جهت اجتناب از تحریک پوست روغن سدر را با یک روغن حامل ترکیب کنید.

روغن مر برای درمان واریس

روغن مر

گیاه مر به دلیل خواص خود شناخته شده است که از جمله آن ها می توان ضد میکروب، ضد قارچ، محرک، ارتقا دهنده سیستم ایمنی، بند آورنده خون و ارتقا دهنده گردش خون را نام برد. مر با خواص ضد التهابی خود می تواند در کاهش تورم و درد واریس مفید باشد.

روغن مرزنجوش برای درمان واریس

روغن مرزنجوش برای درمان واریس

مرزنجوش دارای خواص مفید متعددی است که یکی از آن ها ضد التهاب قوی می باشد. از آنجایی که روغن ضروری مرزنجوش قوی بوده و می تواند سبب تحریک پوست شود باید از اعمال مستقیم آن بر روی پوست خودداری کرده و آن را با یک روغن حامل ترکیب کرد.


اقدامات قبل از درمان واریس پا با روغن

در صورت تمایل به استفاده از روغن برای درمان سریع واریس، اقدامات احتیاطی وجود دارند که باید رعایت شوند. این روغن ها را نباید به صورت خوراکی مصرف کرد زیرا می توانند به حالت تهوع و استفراغ منجر شوند. قبل از استفاده از این روغن ها باید آن ها را با روغنی دیگر رقیق کرد.

از جمله این روغن ها می توان روغن بادام شیرین، زیتون، نارگیل یا جوجوبا را نام برد. علاوه بر این موارد، استفاده از روغن رقیق نشده نیز توصیه نمی شود زیرا می تواند به التهاب و تحریک پوستی منجر شود. در هنگام استفاده از یک روغن جدید، یک قطره از آن را بر روی پوست خود امتحان کنید تا از نداشتن واکنش حساسیتی به آن مطمئن شوید.

روش استفاده از روغن های طبیعی برای درمان واریس

به کار گیری ایمن و صحیح روغن های ضروری جهت درمان ورید های واریسی ضروری است. در زیر چند روش برای استفاده از این روغن های ضروری بیان شده است:

کمپرس سرد یا گرم

یک پارچه را در ظرفی حاوی ترکیبی از یک لیتر آب و 5 قطره روغن ضروری قرار دهید. کمپرس را در این محلول خیسانده و هر گونه آب اضافی را با فشار از آن خارج کنید. سپس در حالی که پا های خود را بالا نگه داشته اید کمپرس را به مدت 15 دقیقه بر نواحی مورد نظر قرار دهید.

ماساژ

لازم به ذکر است که افراد باید از اعمال مستقیم هر گونه روغن ضروری خالص بر پوست خود اجتناب کنند زیرا این روغن ها می توانند فوق العاده قدرتمند باشند. به جای به کار گیری مستقیم روغن بر روی پوست می توان این روغن را با 30 قطره روغن حامل ترکیب کرد.

از جمله روغن های حامل می توان به روغن بادام شیرین، زیتون و نارگیل اشاره کرد. پس از ترکیب مناسب این محلول باید آن را بر روی ناحیه مورد نظر اعمال کرد.

ماساژ پا

حمام

حداکثر 8 قطره از روغن ضروری را در یک روغن حامل انتخابی ترکیب کرده و سپس آن را به آب درون وان حمام اضافه کنید. بسیاری از افرادی که از ورید های واریسی رنج می برند روش های جایگزین را جهت درمان این شرایط دنبال می کنند.

یکی از روش هایی که محبوبیت بسیاری نیز بدست آورده است ماساژ دادن پا ها به وسیله روغن های ضروری است. با اینکه این روغن ها الزاما مضر نیستند اما تنها سبب رهایش موقتی علائم واریس ورید ها شده و جایگزینی برای مراقبت پزشکی نیستند.

درمان سریع واریس با تجویز متخصص واریس پا

اگر به دنبال درمان رگ های واریسی هستید، ایمن ترین راه به جای امتحان کردن درمان های خانگی، مشورت با یک متخصص واریس پا می باشد. خوشبختانه، بیماران امروزه گزینه های غیر جراحی متفاوتی پیش روی خود دارند.

امواج رادیوفرکوئنسی

یکی از این گزینه ها ابلیشن با امواج رادیویی است. در این تکنیک، یک کاتتر (لوله ای باریک) به درون ورید آسیب دیده وارد شده و سپس به آن حرارت می دهد تا بسته شود.

اسکلروتراپی

اسکلروتراپی

گزینه دیگر اسکلروتراپی است که شامل تزریق یک دارو (اسکلرانت) به درون ورید می شود. این دارو به یک فوم تبدیل شده که در نهایت ورید را می بندد.

اسکلروتراپی دیداری شامل تزریق یک محلول بی ضرر به درون ورید جهت از بین بردن ناحیه مشکل زا است. اسکلروتراپی با هدایت فراصوت نیز در درمان ورید های کوچک و متصل به ورید های بزرگ تر به کار گرفته می شود. این درمان نتایجی فوق العاده به همراه دارد.

درمان سریع واریس با لیزر

درمان سریع واریس با لیزر

درمان واریس با لیزر سبب بسته شدن رگ های سطحی بدن می شود که منشا ورید های واریسی یا رگ‌های عنکبوتی هستند. می‌توان گفت درمان فوری واریس پا با لیزر امکان پذیر است. در فلبکتومی با ایجاد برش های کوچکی بر روی پوست ورید هایی از بین می روند که آسیب دائمی دیده اند. این روش درمانی نتایجی فوق العاده را با مدت بهبودی کوتاهی ارائه می دهد.

درمان واریس با ورزش

ورزش کردن، حفظ وزنی مناسب و پوشیدن جوراب واریس همگی در کاهش خطر ابتلا به ورید های واریسی موثر هستند. استفاده از درمان های جایگزین همانند روغن های ضروری ممکن است مضر نباشد اما درمانی بلند مدت نیست.

درمان خانگی واریس پا

درمان های پزشکی و جراحی برای مداوای ورید های واریسی وجود دارند. علاوه بر آن راه های درمان خانگی نیز وجود دارند که می توان جهت کاهش ظاهر و ناراحتی این ورید ها از آن ها استفاده کرد. بدین منظور می توانید مقاله ی درمان خانگی واریس پا را مشاهده کنید.

کلینیک فوق تخصصی درمان واریس پا دکنر مهرداد اقدسی

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

مقالات مرتبط

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.