بهترین روغن طبیعی برای درمان سریع واریس چیست؟

زمان مطالعه: 9 دقیقه

بهترین روغن برای درمان سریع واریس شامل سرو، گل بی مرگ، بهار نارنج، اوکالیپتوس، اسطوخودوس، نعنا و بابونه می شوند. با اینکه تمامی این روغن ها سبب کاهش تورم، تسکین درد و بهبود گردش خون می شوند اما همیشه منجر به درمان واریس پا یا پیشگیری از بروز واریس نیستند.


آیا واریس با روغن های طبیعی درمان می شود؟

متاسفانه، روغن های طبیعی قادر به درمان علت زمینه ای واریس ورید ها نیستند. اغلب این علت زمینه ای در نارسایی های وریدی مزمن ریشه دارد. این یعنی دریچه های موجود در ورید ها عملکرد مناسب خود را از دست داده و قادر نیستند خون را به سمت قلب حرکت دهند.

در این وضعیت خون در اندام های انتهایی تجمع یافته و سبب متورم شدن ورید ها در زیر پوست می شود. از جمله عوامل بروز ورید های واریسی می توان به سابقه خانوادگی، سن، اضافه وزن و بارداری اشاره کرد.

قبل از بحث درباره گزینه های درمانی موثر تر برای ورید های واریسی، نحوه عملکرد روغن های ضروری در رهایش علائم این عارضه را بررسی می کنیم. با این حال باید در نظر داشت که اثر چنین روغن هایی کوتاه مدت است.

رگ های واریسی، رگ های آشکاری هستند که ظاهری به رنگ آبی یا بنفش تیره داشته و معمولا در پا یا مچ پای افراد مبتلا دیده می شوند. این رگ های متورم و تغییر رنگ یافته جز اینکه برای برخی بیماران یک مشکل زیبایی به شمار می روند، خطری آنی برای سلامتی فرد ایجاد نمی کنند. در ادامه به معرفی بهترین روغن‌ها برای درمان واریس می‌پردازیم:

درمان واریس با روغن های گیاهی

چندین مطالعه وجود دارد که نشان می دهد روغنهای اساسی مانند روغن دانه انگور ، اسطوخودوس یا بومادران ممکن است باعث کاهش یا کوچکتر شدن واریس یا رگهای عنکبوتی شوند. موارد زیر بهترین لیست روغن‌های طبیعی هستند که برای درمان سریع واریس پا مفید می باشند.

روغن اسطوخودوس

روغن اسطوخودوس برای درمان واریس

اسطوخودوس به دلیل کمک در کاهش درد و التهاب شناخته می شود. این روغن یکی از محبوب ترین روغن های ضروری در سرتاسر دنیاست که دارای خواص آنتی اکسیدان، آرامش بخش، ضد میکروبی و ضد افسردگی می باشد. روغن ضروری اسطوخودوس جهت اعمال مستقیم بر روی پوست به اندازه کافی ملایم است.

همچنین می توان این روغن را در وان حمام یا یک دستگاه پخش کننده رایحه قرار داد. می‌توان گفت روغن اسطوخودوس از بهترین روغنها برای درمان واریس است.

روغن سیاه دانه

درمان واریس با روغن سیاه دانه

سیاه دانه دارای خاصیت آنتی اکسیدانی است زیرا حاوی اسیدهای چرب زیادی است. بنابراین روغن سیاه‌دانه رگ های خونی را تقویت می کند و ظاهر رگه های واریسی در زیر پوست را بهبود می‌دهد. همچنین به علت خاصیت ضد التهابی، می‌توان گفت روغن سیاه دانه در درمان رگ‌های عنکبوتی نیز موثر است.

درمان سریع واریس با روغن زیتون

درمان واریس با روغن زیتون

اعمال این روغن بر نواحی مبتلا به ورید های واریسی می تواند به افزایش جریان خون و کاهش التهاب و درد کمک کند. نحوه استفاده: مقادیری مساوی از روغن و ویتامین E را با یکدیگر ترکیب کرده و ورید های واریسی را به مدت چند دقیقه با این ترکیب گرم ماساژ دهید. این کار را می توان دو بار در روز به مدت دو ماه انجام داد.

روغن گل بی مرگ

روغن گل بی مرگ برای درمان واریس

یکی از علت های عمده واریس رگهای پا گردش خون ضعیف است. خواص ضد التهابی و خصوصیات مفید این روغن ضروری برای گردش خون آن را به گزینه ای عالی برای درمان ورید های واریسی تبدیل کرده است. روغن گل بی مرگ می تواند یک گزینه عالی برای تسکین بافت ملتهب و حتی پیشگیری از بروز واریس ورید ها باشد.

استفاده از روغن سرو کوهی

روغن سرو برای درمان واریس

این روغن عروق خونی و بافت را به ترتیب منقبض و سفت می کند. چنین وضعیتی سبب ارتقای جریان خون به سمت بالا و همچنین بهبود سیستم گردش خون می شود.

روغن ضروری سرو کوهی برای سم زدایی و ارتقای سیستم ایمنی بدن استفاده می شود. استفاده از این روغن کاهش التهاب، کاهش درد و بهبود خواب را نشان داده است.

روغن کندر برای درمان واریس

روغن کندر برای درمان واریس

این مورد یک روغن ضروری عالی و التیام بخش است. روغن کندر به بهبود گردش خون و پیشگیری از تجمع آن در اندام های انتهایی کمک می کند.

روغن علف لیمو

روغن علف لیمو برای درمان واریس

از آنجایی که این روغن ضروری به ارتقای گردش خون کمک می کند، یک گزینه عالی برای درمان ورید های متورم و برجسته است. علاوه بر آن، روغن علف لیمو در پیشگیری از تجمع و راکد شدن خون نیز مفید است. همچنین، این روغن برای گشاد نگه داشتن عروق خونی و جا بجایی روان جریان خون شناخته می شود.

روغن گل شمعدانی برای درمان واریس

روغن گل شمعدانی برای درمان واریس

این مورد یک روغن ضروری چند منظوره است که برای کمک به رشد مو ها نیز به کار گرفته می شود. روغن گل شمعدانی در درمان ورید های واریسی مفید است.

روغن لیمو

روغن لیمو برای درمان واریس

روغن این میوه خواص مفید بسیاری دارد. اعمال این روغن بر روی پوست نه تنها گردش خون را بهبود می دهد بلکه دیواره عروق خونی را نیز منقبض می کند.

استفاده از روغن زنجبیل

روغن زنجبیل برای درمان واریس

این روغن با احساس گرم و رضایت بخشی شناخته می شود که پس از مصرف آن به وجود می آید. زنجبیل حاوی ترکیبات آنتی اکسیدانی است که در دفع مواد زائد و کاهش التهاب به بدن کمک می کنند. ترکیب این دو اثر می تواند جریان خون را بهبود دهد. روغن ضروری زنجبیل معمولا بر روی پوست اندام های انتهایی متورم یا نواحی مبتلا به درد های عضلانی استفاده می شود.

روغن بابونه

روغن بابونه برای درمان واریس

این روغن به رهایی از احساس ناراحتی و پری ناشی از این ورید های تپنده کمک می کند. ماساژ دادن این روغن بر روی پا ها قبل از هنگام خواب می تواند به بهبود انقباض عروق خونی سالم و تسکین درد مخصوصا درد های ناشی از ایستادن طولانی مدت کمک کند.

روغن گیاه بو مادران

روغن گیاه بو مادران برای درمان واریس

این روغن آرامش بخش به تنظیم قاعدگی های نامنظم کمک کرده و حتی می تواند برخی علائم یائسگی را نیز تسکین دهد. علاوه بر آن، روغن بو مادران برای تحریک سیستم گردش خون و جلوگیری از تجمع آن در ورید ها شناخته می شود. تجمع خون در ورید ها سبب تورم و پیچ خوردگی آن ها می شود.

روغن گل مریم برای درمان واریس

روغن مریم گلی برای درمان واریس

این روغن ضروری دارای رایحه گل بوده و برای درمان علائم یائسگی و سندرم پیش از قاعدگی یک گزینه عالی است. روغن مریم گلی در کاهش تورم ورید ها و جلوگیری از تجمع یافتن خون نیز بسیار مناسب است.

روغن رزماری برای درمان واریس

روغن رزماری برای درمان واریس

برخی مطالعات نشان داده اند که رزماری می تواند جریان خون را بهبود بخشیده و سبب تسکین درد ساق پا شود. ماساژ دادن روغن ضروری رزماری بر ورید های واریسی سبب تسکین فوری درد می شود.

استفاده روغن سدر برای بهبود واریس

روغن سدر برای درمان واریس

روغن سدر اغلب برای رهایش اسپاسم های عضلانی، عصبی و مرتبط با گردش خون استفاده می شود. از اعمال مستقیم روغن ضروری سدر بر روی پوست خودداری کرده و به جای آن، جهت اجتناب از تحریک پوست روغن سدر را با یک روغن حامل ترکیب کنید.

روغن مر برای درمان واریس

روغن مر

گیاه مر به دلیل خواص خود شناخته شده است که از جمله آن ها می توان ضد میکروب، ضد قارچ، محرک، ارتقا دهنده سیستم ایمنی، بند آورنده خون و ارتقا دهنده گردش خون را نام برد. مر با خواص ضد التهابی خود می تواند در کاهش تورم و درد واریس مفید باشد.

روغن مرزنجوش برای درمان واریس

روغن مرزنجوش برای درمان واریس

مرزنجوش دارای خواص مفید متعددی است که یکی از آن ها ضد التهاب قوی می باشد. از آنجایی که روغن ضروری مرزنجوش قوی بوده و می تواند سبب تحریک پوست شود باید از اعمال مستقیم آن بر روی پوست خودداری کرده و آن را با یک روغن حامل ترکیب کرد.


اقدامات قبل از درمان واریس پا با روغن

در صورت تمایل به استفاده از روغن برای درمان سریع واریس، اقدامات احتیاطی وجود دارند که باید رعایت شوند. این روغن ها را نباید به صورت خوراکی مصرف کرد زیرا می توانند به حالت تهوع و استفراغ منجر شوند. قبل از استفاده از این روغن ها باید آن ها را با روغنی دیگر رقیق کرد.

از جمله این روغن ها می توان روغن بادام شیرین، زیتون، نارگیل یا جوجوبا را نام برد. علاوه بر این موارد، استفاده از روغن رقیق نشده نیز توصیه نمی شود زیرا می تواند به التهاب و تحریک پوستی منجر شود. در هنگام استفاده از یک روغن جدید، یک قطره از آن را بر روی پوست خود امتحان کنید تا از نداشتن واکنش حساسیتی به آن مطمئن شوید.

روش استفاده از روغن های طبیعی برای درمان واریس

به کار گیری ایمن و صحیح روغن های ضروری جهت درمان ورید های واریسی ضروری است. در زیر چند روش برای استفاده از این روغن های ضروری بیان شده است:

کمپرس سرد یا گرم

یک پارچه را در ظرفی حاوی ترکیبی از یک لیتر آب و 5 قطره روغن ضروری قرار دهید. کمپرس را در این محلول خیسانده و هر گونه آب اضافی را با فشار از آن خارج کنید. سپس در حالی که پا های خود را بالا نگه داشته اید کمپرس را به مدت 15 دقیقه بر نواحی مورد نظر قرار دهید.

ماساژ

لازم به ذکر است که افراد باید از اعمال مستقیم هر گونه روغن ضروری خالص بر پوست خود اجتناب کنند زیرا این روغن ها می توانند فوق العاده قدرتمند باشند. به جای به کار گیری مستقیم روغن بر روی پوست می توان این روغن را با 30 قطره روغن حامل ترکیب کرد.

از جمله روغن های حامل می توان به روغن بادام شیرین، زیتون و نارگیل اشاره کرد. پس از ترکیب مناسب این محلول باید آن را بر روی ناحیه مورد نظر اعمال کرد.

ماساژ پا

حمام

حداکثر 8 قطره از روغن ضروری را در یک روغن حامل انتخابی ترکیب کرده و سپس آن را به آب درون وان حمام اضافه کنید. بسیاری از افرادی که از ورید های واریسی رنج می برند روش های جایگزین را جهت درمان این شرایط دنبال می کنند.

یکی از روش هایی که محبوبیت بسیاری نیز بدست آورده است ماساژ دادن پا ها به وسیله روغن های ضروری است. با اینکه این روغن ها الزاما مضر نیستند اما تنها سبب رهایش موقتی علائم واریس ورید ها شده و جایگزینی برای مراقبت پزشکی نیستند.

درمان سریع واریس با تجویز متخصص واریس پا

اگر به دنبال درمان رگ های واریسی هستید، ایمن ترین راه به جای امتحان کردن درمان های خانگی، مشورت با یک متخصص واریس پا می باشد. خوشبختانه، بیماران امروزه گزینه های غیر جراحی متفاوتی پیش روی خود دارند.

امواج رادیوفرکوئنسی

یکی از این گزینه ها ابلیشن با امواج رادیویی است. در این تکنیک، یک کاتتر (لوله ای باریک) به درون ورید آسیب دیده وارد شده و سپس به آن حرارت می دهد تا بسته شود.

اسکلروتراپی

اسکلروتراپی

گزینه دیگر اسکلروتراپی است که شامل تزریق یک دارو (اسکلرانت) به درون ورید می شود. این دارو به یک فوم تبدیل شده که در نهایت ورید را می بندد.

اسکلروتراپی دیداری شامل تزریق یک محلول بی ضرر به درون ورید جهت از بین بردن ناحیه مشکل زا است. اسکلروتراپی با هدایت فراصوت نیز در درمان ورید های کوچک و متصل به ورید های بزرگ تر به کار گرفته می شود. این درمان نتایجی فوق العاده به همراه دارد.

درمان سریع واریس با لیزر

درمان سریع واریس با لیزر

درمان واریس با لیزر سبب بسته شدن رگ های سطحی بدن می شود که منشا ورید های واریسی یا رگ‌های عنکبوتی هستند. می‌توان گفت درمان فوری واریس پا با لیزر امکان پذیر است. در فلبکتومی با ایجاد برش های کوچکی بر روی پوست ورید هایی از بین می روند که آسیب دائمی دیده اند. این روش درمانی نتایجی فوق العاده را با مدت بهبودی کوتاهی ارائه می دهد.

درمان واریس با ورزش

ورزش کردن، حفظ وزنی مناسب و پوشیدن جوراب واریس همگی در کاهش خطر ابتلا به ورید های واریسی موثر هستند. استفاده از درمان های جایگزین همانند روغن های ضروری ممکن است مضر نباشد اما درمانی بلند مدت نیست.

درمان خانگی واریس پا

درمان های پزشکی و جراحی برای مداوای ورید های واریسی وجود دارند. علاوه بر آن راه های درمان خانگی نیز وجود دارند که می توان جهت کاهش ظاهر و ناراحتی این ورید ها از آن ها استفاده کرد. بدین منظور می توانید مقاله ی درمان خانگی واریس پا را مشاهده کنید.

کلینیک فوق تخصصی درمان واریس پا دکنر مهرداد اقدسی

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فریبا جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت شما
  خانمی ۴۴ساله هستم به تازگی رگهایی در پای چپم و مقدار کمی هم در پای راستم مشاهده کردم نمی دانم به این نوع رگها ؛ رگهای واریسی می گویند یا نه
  اگر اشکالی ندارد برای اطمینان عکسی از پاهایم در وات ساپ می فرستم
  سوال من این است آیا میشود با روغنهای گیاهی و یا با ماسا ژ دادن این مشکل را حل نمود لطفا مرا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   لطفا در واتس اپ 09365066105 برای ما در واتس اپ عکس ارسال کنید که شمارا راهنمایی کنیم 

 • تصویر کاربر کیانا یکشنبه ۴ آبان ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. من حدود دو سال پیش برای رگ های عنکبوتی پام در مطب آقای دکتر سه جلسه اسکلروتراپی انجام دادم و آقای دکتر گفتن که چون این مساله در من زمینه ژنتیکی داره باید سالی یکبار انجام بدم. به علت کرونا نتونستم دوباره مراجعه کنم. حالا این رگ ها دوباره به وجود اومده و حتی شاید بیشتر از قبل شده. می خواستم بپرسم اگه ممکنه روش های درمان خانگی که با استفاده از روغن بود با جزییات می فرمایید؟ که تا مراجعه م به اقای دکتر، از اون ها استفاده کنم. مثلا اینکه روغن سیاه دونه رو با روغن نارگیل یا زیتون ترکیب کنم خوبه؟ و در چه زمان هایی(مثلا شب یا صبح) ماساژ بدم؟ و اینکه چه مقدار از اون روغن رو استفاده کنم و تا چه زمانی این کارو انجام بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۴ آبان ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام 

   به این قسمت سایت مراجعه کنید 

   https://www.iranvein.com/2602/درمان-خانگی-واریس-پا/

   https://www.iranvein.com/7674/درمان-واریس-با-روغن/

 • تصویر کاربر saghar.alidosti جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ایا روغن اسطوخودوس برای درمان واریس مفید وموثر است?
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   این روغنها برای کاهش درد و التهاب می توانند خوب باشند اما وارریس را درمان نمی کنند

 • تصویر کاربر کیمیا چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام . چندین سال پیش درد مبهم که با ایستادن و نشستن شروع می شد با دفع ..‌ و ی گرفتگی و درد شدید که شبها وقتی خواب بودم سراغ می اومد و چندبار از شدت درد بیهوش شدم . درد در زمان پریودی . تشخیص اندومتریوز و فیبرم و ادنومیوزیس و چسبندگی در من دادند . ولی وقتی از درد مبهمی که تو خواب میگیره دکترها کاملا حیرت می کردند . من همیشه درد و احساس گرفتگی تو ماهیچه های پام دارم 😭 جراحی کردم لاپاروسکوپی شدم و خانم دکتر حقگو بعد از جراحی گفتند که احتقان شدید کف لگن داشتم که هر رگ به قطر انگشتان دست شون بود . الان دو ماه میگذره و بشدت کمر درد و پا درد دارم کمر به پایین من و دیونه کردم . چه کنم آقای دکتر . آیا عوارض بستن رگها کمر درد هستش و همچنین هنگام چهار زانو نشستن بغل رون پام یا همون قلفک پام بشدت درد میکنه .... راهنمایی م بفرمائید. متاسفانه دکترم هیچ توضیحی برای این کمردرد و پام نداره
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   احتمال واريس لگن مطرح است ،بايد بررسي شويد
   واريس لگن ميتواند درد لگن و حتي پاها ايجاد كند
   كه اين درد با نشستن و ايستادن طولاني مدت تشديد ميشود
   با كليه مدارك پزشكي حضوري مراجعه نمايید برای تعیین وقت با شماره 02122819276-7 تماس بگیرید 

 • تصویر کاربر علی جمعه ۵ مهر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  درمان واریس
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۵ مهر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام و عصر عالی بخیر 

   روش رادیوفرکانسی RF  و فلبکتومی به شما پیشنهاد می شود.

   درمان ریشه ای واریس با روش رادیوفرکانسی انجام می شود

   و پس از انجام آن ، مشکلات و ناراحتی ناشی از واریس  مانند سنگینی ، درد و خارش به مقدار زیادی برطرف می شود. و در  دراز مدت  ازعوارض ناخواسته واریس  پیشگیری به عمل می آید .  اینکار در یک جلسه  بدون بیهوشی و در مدت کمتر از نیم ساعت انجام پذیر است.

   برای برجستگیهای نزذیک پوست روش فلبکتومی بکار می رود .

   این رووشها تحت پوشش بیمه هستند . شماره تماس شما به مسوول پدیرش منتقل می شود 

  2. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۵ مهر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام و عصر عالی بخیر 

   روش رادیوفرکانسی RF  و فلبکتومی به شما پیشنهاد می شود.

   درمان ریشه ای واریس با روش رادیوفرکانسی انجام می شود

   و پس از انجام آن ، مشکلات و ناراحتی ناشی از واریس  مانند سنگینی ، درد و خارش به مقدار زیادی برطرف می شود. و در  دراز مدت  ازعوارض ناخواسته واریس  پیشگیری به عمل می آید .  اینکار در یک جلسه  بدون بیهوشی و در مدت کمتر از نیم ساعت انجام پذیر است.

   برای برجستگیهای نزذیک پوست روش فلبکتومی بکار می رود .

   این رووشها تحت پوشش بیمه هستند . شماره تماس شما به مسوول پدیرش منتقل می شود 

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Sara جمعه ۴ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید من میخواستم ببینم برای پاهام واریس طنابی چه نوع عملی خوبه که انجام بدم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده بفرستید عکس از زوایای مختلف پشت پاها- جلو – کنار پاها به نحوی که رگها مشخص باشند اگر نتوانستید در سامانه از دکتر بپرسید سایت عکسها را بارگزاری نمایید به شماره واتس اپ  یا تلگرام 09019746344 ارسال بفرمایید . تا بتوان روش مناسب را خدمت شما اعلام نمود . امروزه روشهایی مثل لیزر واریس یا روش رادیو فرکانسی جایگزین جراحی واریس شده اند 

درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر