روغن واریس: روغنی برای درمان سریع واریس پا

بهترین روغن برطرف کننده واریس شامل سرو، گل بی مرگ، بهار نارنج، اوکالیپتوس، اسطوخودوس، نعنا و بابونه هستند با اینکه تمامی این روغن ها سبب کاهش تورم، تسکین درد و بهبود گردش خون می‌شوند اما همیشه منجر به درمان واریس پا یا پیشگیری از واریس نیستند.

آیا واریس با روغن های طبیعی درمان می شود؟

پاسخ به این سوال “خیر” است. متاسفانه، روغن های طبیعی قادر به برطرف کردن این بیماری به طور قطعی نیستند اما اگر سوال را اینطور مطرح کنید که آیا استفاده از روغنها برای واریس خوب است.  در اینصورت باید بگوییم بله!

برخی از انواع روغنهای درمانی شدت علائم و مشکلات ناشی از بیماری واریس راکم می‌کنند با این حال باید در نظر داشت که اثر چنین روغن هایی موقتی و گذرا است. در واریس، دریچه های موجود در ورید ها عملکرد خود را از دست داده و قادر نیستند خون را به سمت قلب حرکت دهند. تجمع خون در پاها باعث متورم شدن ورید ها در زیر پوست می شود. از جمله علتهای زمینه ساز ایجاد رگهای واریسی سابقه خانوادگی، بالا رفتن سن، اضافه وزن و بارداری است.

رگ های واریسی، به رنگ سبز، آبی یا بنفش تیره معمولا در پا یا مچ پای افراد دیده می‌شوند. بجزمشکل زیبایی برای بعضی افراد، این رگها مشکلاتی مثل تورم پا، درد و سنگینی ایجاد می‌کنند. هدف طب مکمل اینست که با استفاده از عصاره های طبیعی درد و ناراحتی های ناشی از این رگهارا تسکین دهد. در ادامه به معرفی بهترین روغن‌ها برای درمان واریس می‌پردازیم:

چه روغنی برای واریس خوب است؟

روغنهای اساسی از مشتقات گیاهان از جمله گل، گیاهان دارویی و درختان تهیه می‌شوند. در طب مکمل معمولا هنوزدستورالعمل مشخص و تایید شده ای برای استفاده از روغنها وجود ندارد. بهتر است قبل از تهیه آنها، حتما نظر پزشک خود را جویا شوید.برخی از این روغنها مانند روغن دانه انگور ، اسطوخودوس یا بومادران ممکن است باعث کاهش یا کوچکتر شدن واریس یا رگهای عنکبوتی شوند. موارد زیر بهترین لیست روغن‌های طبیعی هستند که برای درمان سریع واریس پا مفید هستند..

روغن برای واریس پا: اسطوخودوس

بو کردن اسطوخودوس درد را کم می کند، لاوندر یا اسطخودروس باعث ترشح هورمون ضدافسردگی و ترکیبات شیمیایی ضد درد در مغز می‌شودکه همه این ترکیبات برای کم کردن درد موثرند. روغن لاوندر یکی از محبوب‌ترین روغن های ضروری در سرتاسر دنیاست که دارای خواص آنتی اکسیدان، آرامش بخش، ضد میکروبی و ضد افسردگی می‌باشد.برای کوچک کردن ابعاد زخم در ناحیه قوزک روغن اسطوخودوس توصیه می‌شود و می‌توانید مستقیما روی پوست بزنید ونیازی به رقیق کردن این روغن با روغنهای دیگر نیست..

همچنین می توان این روغن را در وان حمام یا یک دستگاه بخور بریزید. می‌توان گفت روغن اسطوخودوس از بهترین روغنها برای درمان واریس است.

روغن اسطوخودوس

درمان واریس با روغن سیاه دانه

روغن سیاه دانه آنتی اکسیدان قوی است. این روغن رگ های خونی را تقویت می کند و ظاهر رگه های واریسی پا در زیر پوست را بهبود می‌دهد. همچنین به علت خاصیت ضد التهابی، روغن سیاه دانه برای واریس عنکبوتی نیز موثر است.

روغن سیاه دانه

مویرگهای عنکبوتی (Telangiectasias) رگ های ریزی هستند که به صورت شبکه تار عنکبوتی و بیشتر در ناحیه پا و ران‌ها نمایان می‌شوند.

علت سبز شدن رگهای پا

روغن سرو برای واریس

روغن سرو برای تسکین درد و علائمی مثل بیقراری پا ها و گرفتگی عضلات خوب است و جریان خون در پاها را راحت می‌کند و همچنین برای رفع سلولیت ماساژ با این روغن توصیه شده است.

استفاده از روغن سرو کوهی

از دیگر روغنهای گیاهی ضد واریس می توان موارد ذیل را نام برد :

روغن گل بی مرگ

خواص ضد التهابی و خصوصیات مفید این گیاه برای گردش خون آن را به گزینه ای عالی برای درمان ورید های واریسی تبدیل کرده است. روغن گل بی مرگ می‌تواند یک گزینه عالی برای تسکین بافت ملتهب و حتی پیشگیری از بروز وریدهای واریسی باشد.

درمان واریس با روغن گل مرگ

روغن کندر برای درمان واریس

این مورد یک روغن ضروری عالی و التیام بخش است. روغن کندر به بهبود گردش خون و پیشگیری از تجمع خون در اندام های انتهایی کمک می‌کند.

روغن کندر در درمان واریس

روغن مریم گلی

این روغن ضروری دارای رایحه گل بوده و برای درمان علائم یائسگی و سندرم پیش از قاعدگی یک گزینه عالی است. روغن مریم گلی در کاهش تورم ورید ها و جلوگیری از تجمع یافتن خون نیز بسیار مناسب است

روغن مریم گلی

روغن گل شمعدانی برای درمان واریس

این مورد یک روغن ضروری چند منظوره است که برای کمک به رشد مو ها نیز به کار گرفته می‌شود. روغن گل شمعدانی در درمان ورید های واریسی مفید است.

روغن گل شمعدانی

روغن بابونه

ماساژ دادن این روغن بر روی پا ها قبل از هنگام خواب می تواند به بهبود انقباض عروق خونی سالم و تسکین درد مخصوصا درد های ناشی از ایستادن طولانی مدت کمک کند

روغن بابونه

روغن گیاه بو مادران

روغن بومادران را روی رگهای واریسی به آرامی بزنید اینکار باعث تسکین درد این رگها می‌شوداز بو مادران روی محل کوفتگی و کبودی و زخم هم می توانید استفاده کنید.

روغن گیاه بومادران

استفاده روغن سدر برای بهبود واریس

روغن سدر اغلب برای رفع گرفتگی عضلانی، عصبی و مرتبط با گردش خون استفاده می شود. از اعمال مستقیم روغن ضروری سدر بر روی پوست خودداری کرده و به جای آن، جهت اجتناب از تحریک پوست روغن سدر را با یک روغن دیگر مخلوط و روی پوست بزنید..

روغن صدر

روغن مر برای درد واریس

گیاه مر به دلیل خاصیت ضد میکروبی، ضد قارچی، محرک، ارتقا دهنده سیستم ایمنی، بند آورنده خون و بهبود دهنده گردش خون مورد استفاده قرا رمی‌گیرد و با خواص ضد التهابی خود در کاهش تورم و درد واریس موثر است.

روغن مر

روغن مرزنجوش برای درمان واریس

مرزنجوش دارای خواص مفید متعددی است که یکی از آن ها ضد التهاب قویمی‌باشد. از آنجایی که روغن ضروری مرزنجوش قوی بوده و می تواند سبب تحریک پوست شود باید ازتماس مستقیم آن با پوست خودداری کرده و آن را با یک روغن دیگر مثل روغن زیتون رقیق کرد.

روغن مرزنجوش

معرفی بهترین روغن ها برای خونرسانی

 روغن زیتون برای واریس

برای خونرسانی بهتر به پاها  و کم کردن درد پاها ماساژ پاها با روغن زیتون از قدیم توصیه شده است. برای استفاده از روغن زیتون می توانید مقادیری مساوی از روغن و ویتامین E را با یکدیگر ترکیب کرده و ورید های واریسی را به مدت چند دقیقه ماساژ دهید. این کار را دو بار در روز به مدت دو ماه انجام دهید

روغن زیتون برای درمان واریس

روغن کرچک برای درمان واریس

ماساژ روزانه پاها با روغن کرچک با خونرسانی به پاها را بهبود داده و احتمال لخته شدن خون را کم می‌کند. به همین دلیل به عنوان روغن ضد واریس توصیه می‌شود.

روغن کرچک برای درمان واریس

روغن رزماری برای درمان واریس

رزماری برای خونرسانی بهتر توصیه می‌شود. البته بیشترین خاصیت این گیاه در تقویت حافظه است اما با کم کردن التهاب به تسکین درد ساق پا در واریس کمک می‌کند.

روغن رزماری

روغن زنجبیل

زنجبیل ریشه گیاهی است که برای بهبود گردش خون می توان از آن به صورت خوراکی و یا به صورت روغن برای ماساژ ملایم پاها استفاده کرد. این روغن باعث ایجاد حس گرمای مطلوب در پاها می‌شود.زنجبیل حاوی ترکیبات آنتی اکسیدانی است که در دفع مواد زائد و کاهش التهاب به بدن کمک می‌کند.معمولا برای پاهای متورم یا برای درد عضلانی استفاده می‌شود.

روغن زنجبیل

روغن علف لیمو

از آنجایی که این روغن گردش خون را تقویت می‌کند، یک گزینه عالی برای درمان ورید های متورم و برجسته است. علاوه بر آن، روغن علف لیمو در پیشگیری از تجمع خون نیز مفید است.

روغن علف لیمو برای درمان واریس

روغن لیمو

روغن این میوه خواص مفید بسیاری دارد. اعمال این روغن بر روی پوست نه تنها گردش خون را بهبود می دهد بلکه دیواره عروق خونی را نیز منقبض می کند

روغن لیمو

اقدامات قبل از درمان واریس پا با روغن

در صورت تمایل به استفاده از روغن برای درمان سریع واریس، اقدامات احتیاطی وجود دارند که باید رعایت شوند. این روغن ها را نباید به صورت خوراکی مصرف کرد زیرا می توانند به حالت تهوع و استفراغ منجر شوند.

قبل از استفاده از روغن ها ممکن است لازم باشد تا آن ها را با روغنی دیگر رقیق کرد.

از جمله روغنها برای رقیق کردن می توان روغن بادام شیرین، زیتون، نارگیل یا جوجوبا را نام برد. استفاده از روغن خالص و رقیق نشده توصیه نمی‌شود زیرا می تواند به التهاب و تحریک پوستی منجر شود. در هنگام استفاده از یک روغن جدید، یک قطره از آن را بر روی پوست بازو یا سینه خود امتحان کنید تا از نداشتن واکنش حساسیتی به آن مطمئن شوید.

اگر باردار هستید نباید خودسرانه از روغنها استفاده کنید و بایستی قبل استفادهاز این روش درمانی نظر دکتر خود رادر مورد روغن مدنظر جویا شوید.

استفاده از روغن برای درمان واریس

به کار گیری ایمن و صحیح روغن های ضروری جهت درمان ورید های واریسی ضروری است. در زیر چند روش برای استفاده از این روغن های طبیعی بیان شده است:

کمپرس سرد یا گرم

یک پارچه را در ظرفی حاوی آب و ۵ قطره روغن گیاهی قرار دهید. سپس در حالی که پاهای خود را بالا نگه داشته اید کمپرس را به مدت ۱۵ دقیقه بر نواحی مورد نظر قرار دهید. .

ماساژ با روغن برای واریس

ماساژ دادن پا ها به وسیله روغن های ضروری سبب کاهش موقتی علائم واریس شده و جایگزینی برای مراقبت پزشکی نیستند.لازم است پیش از استفاده روغنهای ضروری با روغنهای دیگر مخلوط  و بعد استفاده شوند. از جمله روغن های مورد استفاده برای مخلوط کردن روغن های قوی قبل از ماساژ دادن می توان به روغن بادام شیرین، زیتون و نارگیل اشاره کرد..

حمام

حداکثر ۸ قطره از روغن ضروری را در یک روغن حامل انتخابی ترکیب کرده و سپس آن را به آب درون وان حمام اضافه کنید. بسیاری از افرادی که از ورید های واریسی رنج می برند روش های جایگزین را جهت درمان این شرایط دنبال می‌کنند

ماساژ واریس در درمان واریس موثر است؟ با چند جلسه ماساژ، واریس پا درمان می شود؟ این روش برای کدام بیماران کاربرد دارد؟

درمان سریع واریس به تجویز متخصص واریس پا

اگر به دنبال درمان رگ های واریسی هستید،بهتر است با یک متخصص واریس پا مشاوره کنید. خوشبختانه، برای واریس گزینه های غیر جراحی متفاوتی پیش روی بیماران است که در کلینیک انجام می شود  و نیاز به بستری شدن در بیمارستان ندارد.

لیزر درمانی واریس

یکی از این گزینه ها ابلیشن با لیزر است. در این تکنیک، یک کاتتر (لوله ای باریک) به درون ورید آسیب دیده وارد شده و سپس به آن حرارت می دهد تا بسته شود.

اسکلروتراپی

گزینه دیگر اسکلروتراپی است که شامل تزریق یک دارو (اسکلرانت) به درون ورید می شود. این دارو به یک فوم تبدیل شده که در نهایت ورید را می بندد. میکرو اسکلروتراپی برای رگهای تار عنکبوتی پا است البته از اسکلروتراپی با هدایت سونوگرافی برای بستن شاخه های منشعب و متصل به وریدهای بزرگ  هم استفاده می شود

اسکلروتراپی

درمان خانگی واریس پا

در کنار روشهای پزشکی و جراحی برای مداوای وریدهای واریسی وجود دارند، راههای درمان خانگی نیز میتواند جهت کاهش ناراحتی این ورید ها استفاده شود. بدین منظور می توانید مقاله ی درمان خانگی واریس پا را مشاهده کنید. استفاده از این روشها در کنار ورزشهای مناسب واریس و توصیه های پیشگیرانه برای کاهش شدت علائم واریس موثر است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
  1. سعید حاجی زاده می گوید

    روش درمان آسان رگ عنکبوتی

  2. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

    روش آسان درمان روش اسکلروتراپی و لیزر عروق عنکبوتی است . متاسفانه داروی خوراکی یا کرم برای این رگها وجود ندارد و جوابدهی روشهای خانگی هنوز تایید نشده است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.