ماساژ واریس در درمان آن موثر است؟(آموزش ماساژ)

در همین ابتدا باید بدانید که واریس به دلیل ایجاد مشکلات در دریچه‌های رگ‌ها و افزایش فشار و عدم گردش خون در رگ‌ها ایجاد می‌شود و بیشتر افراد به دلایل مختلفی مانند اضافه وزن زیاد، بارداری، عدم تحرک، رژیم غذایی اشتباه، بیماری‌های قلبی، بیماری‌های ژنتیکی و… دچار واریس پا خواهند شد که در اکثر موارد با رعایت توصیه‌های پزشک متخصص این مشکل برطرف خواهد شد. یکی از روش‌هایی که به برخی از افراد پیشنهاد می‌شود، ماساژ واریس پا در کلینیک‌های تخصصی است. در این متن می‌خواهیم به سوالات شما درباره فواید و تاثیرات ماساژ برای بهبود وضعیت رگ‌های واریسی بپردازیم و سپس آموزش ماساژ درمانی با روغن‌های گیاهی و تاثیرات هر کدام از روغن‌ها را توضیح خواهیم داد.

آیا می‌خواهید بدانید که ماساژ برای چه افرادی مفید است و برای چه افرادی باعث تشدید علائم وریدی می‌شود؟ آیا رگ‌های واریسی را بر روی پاهای خود مشاهده کرده‌اید و می‌خواهید بدون عمل جراحی، وضعیت رگ‌ها را بهبود ببخشید؟ آیا درباره روش بادکش و تاثیر آن بر روی رگ‌های واریسی کنجکاو هستید و یا اگر می‌خواهید بدانید که چگونه می‌توان از ایجاد رگ‌های واریسی جلوگیری کرد، تا انتهای متن همراه ما باشید تا به تمام سوالات شما پاسخ دهیم و خیالتان را از وضعیت رگ‌های واریسی راحت کنیم.

آیا ماساژ برای درمان واریس خوب است؟

ماساژ یکی از روش‌های تاثیرگذار و مفید برای بدن است و به همین دلیل برخی از افراد آن را برای درمان واریس نیز پیشنهاد می‌دهند. اما ماساژ در افرادی که دچار واریس پا هستند، به شرایط مختلفی بستگی دارد که ابتدا به مزیت‌های ماساژ واریس پا و سپس به موارد ممنوعی که باعث وخیم شدن رگ‌های واریسی می‌شود، اشاره خواهیم کرد. تاثیرات مثبت ماساژ پای واریسی شامل کاهش پیدا کردن درد در ساق پا، کم شدن استرس و احساس سنگینی در ناحیه پا، بهتر شدن وضعیت گردش خون، کاهش انقباض عضله‌های پا، کم شدن تنش و ناراحتی در پا و… است. اما اگر شما درد شدیدی در ناحیه رگ‌های واریسی احساس کرده و دچار زخم‌های واریسی شده‌اید و تغییراتی را بر روی پوست خود مشاهده می‌کنید و یا رگ‌های برجسته و متورم دارید، بدون مشورت با پزشک متخصص به سراغ ماساژدرمانی نروید. زیرا ممکن است بجای بهبود وضعیت رگ‌های واریسی، باعث تحت فشار قرار دادن بیشتر و پاره شدن آن‌ها شوید.

پزشکان متخصص معمولا بعد از بررسی‌های دقیق وضعیت شما، کم‌خطرترین و موثرترین روش را برای بهتر شدن گردش خون و کاهش انقباض عضلات شما مانند دوچرخه‌سواری، پیاده‌روی و یا نرمش‌‌های مخصوص و اصولی را پیشنهاد می‌دهند و درصورتی که رگ‌های واریسی شما در وضعیت خاصی باشند نیز از ماساژهای درست و تخصصی و غیرمستقیم استفاده خواهند کرد و بدون تماس مستقیم انگشتان با رگ‌های واریسی و تحت فشار قرار دادن آن‌ها، باعث بهبودی جریان لنف و گردش خون در پای افراد می‌شود.

ورزش در پیشگیری، کنترل و درمان واریس پا تا چه موثر است ؟ پزشکان توصیه می‌کنند در روز حداقل نیم ساعت فعالیت بدنی داشته باشیم.

درمان واریس پا با ورزش

چرا نباید روی رگهای واریسی را ماساژ داد؟

برای پاسخ به این سوال باید به موقعیت‌های منع انجام ماساژ واریس پا اشاره کرد:

 • موقعیت اول برای زمانی است که رگ‌های واریسی نسبت به خونریزی و پارگی حساس و آسیب‌پذیر هستند: هنگامی که رگ‌های واریسی برجسته و حرارت و دمای آن‌ها با سایر قسمت‌های پوست متفاوت باشد، یعنی احتمال آسیب به ورید وجود دارد. در این حالت خون به دلیل ضعیف شدن دریچه‌های هدایت‌کننده جریان و جدارهای رگ‌ها، به عقب برمی‌گردد و باعث گشاد شدن رگ‌ها و تجمع خون در ناحیه پا می‌شود. بنابراین در این موقعیت رگ‌های واریسی برجسته و بسیار حساس می‌شوند و درصورت ماساژ رگ‌ها، مشکلات بسیار جدی برای بیمار بوجود خواهد آمد.
 • حالت دوم ممنوعیت ماساژ برای واریس در افرادی است که رگ‌های واریسی آن‌ها نشانه‌ای از مشکلات وریدی را دارد: برای برخی از افرادی که دچار رگ‌های واریسی هستند، ممکن است احتمال لخته شدن خون در ناحیه پا وجود داشته باشد. بنابراین پزشکان متخصص و ماساژورهای باتجربه برای این افراد ماساژ و فشار مستقیم رگ‌ها را توصیه نمی‌کنند.
ماساژ و تکنیک های واریسی

آیا ماساژ برای درمان لخته خوب است؟

در بخش قبل نیز به آن اشاره کردیم که افراد با احتمال آسیب‌های وریدی و لخته خون، نباید از ماساژ واریس و تماس مستقیم با رگ‌های واریسی استفاده کنند. ممکن است به دلایل ژنتیکی و غیر ژنتیکی، بیماری‌ و دلایل مختلف دیگر به جداره‌ رگ‌های شما آسیب برسد و خون نتواند به درستی در رگ‌ها جریان پیدا کرده و بنابراین در قسمتی از بدن شما تجمع کرده و باعث ایجاد لخته می‌شود. بنابراین در این زمان بهتر است هرچه سریع‌تر به پزشک متخصص مراجعه کنید تا راه‌های موثر درمان را به شما پیشنهاد دهند.

برخی از این راه‌ها شامل دارو درمانی و… می‌شود و برخی توصیه‌های دیگر شامل ورزش، ثابت نبودن موقعیت در طولانی مدت، استفاده از جوراب‌های مخصوص واریس و… است و گاهی اوقات ماساژورهای حرفه‌ای با ماساژ دادن قسمت‌هایی از بدن که دارای رگ‌های واریسی و لخته نیستند، وضعیت گردش خون را در آن ناحیه بهتر می‌کنند.

آموزش روش صحیح برای ماساژ  واریس

در همین ابتدا و پیش از صحبت درباره آموزش ماساژ، باید تاکید کنیم که انجام ماساژ واریس پا باید توسط افراد متخصص و حرفه‌ای انجام شود و بنابراین با مراجعه به افراد کم‌تجربه، سلامت خود را به خطر نیندازید. تکنیک و روش‌های مختلفی برای بهتر کردن جریان خون و سیستم وریدی وجود دارد که ماساژورهای باتجربه می‌توانند بهترین روش را با توجه به شرایط رگ‌های واریسی شما انجام دهند. اما نکاتی نیز در این باره وجود دارد که پزشکان در طول درمان و ماساژ ساق پا به آن توجه خواهند کرد، به عنوان مثال درصورتی که آسیب پوستی یا زخم یا برشی را بر روی رگ‌ها مشاهده شد، نباید از ماساژ برای درمان واریس استفاده کرد و یا ماساژورها حواسشان به تحت فشار قرار نگرفتن رگ‌های واریسی بوده و گاهی از روغن‌های مخصوص برای تاثیر بیشتر و جلوگیری از ایجاد فشار استفاده می‌کنند.

روغنهای مناسب برای ماساژ واریس پا کدام است؟

با توجه به اینکه هیچ پژوهش علمی و دستورالعملی برای نوع و میزان استفاده از روغن‌های گیاهی برای درمان واریس وجود ندارد، بنابراین شما حتما پیش از استفاده از این روش با پزشک خود صحبت کنید. در ادامه روغن‌هایی که برای کاهش درد و فشار، بهبود گردش خون و… موثر هستند را به شما معرفی خواهیم کرد:

 • روغن اسطوخدوس: زمانی که شما روغن اسطوخدوس را بو می‌کنید، درد شما کاهش می‌یابد و دلیل آن تاثیر بر روی سروتونین و GABA در مغز است. همچنین استفاده از روغن اسطوخدوس بر روی ناحیه‌های آسیب‌دیده و ماساژ پا باعث بهبود زخم‌های پوستی و کم شدن درد آن منطقه خواهد شد.
 • روغن شاه بلوط: روغن شاه بلوط را می‌توان به صورت قرص، ژل و رنگ نیز استفاده کرد تا درد و خارش آن منطقه کمتر شود. باتوجه به اینکه تحقیقات گسترده‌ای در این زمینه انجام نشده است، اما برخی از پژوهشگران معتقد هستند که روغن شاه بلوط می‌تواند از درد و سنگینی پا، متورم شدن، تشدید علائم واریس و… جلوگیری کند. البته تاثیر این روغن بر روی مویرگ‌های ریز واریسی زیاد نخواهد بود.
 • روغن کاج دریایی: این روغن می‌تواند به عنوان یکی از روغن‌ها برای ماساژ واریس پا استفاده شود. روغن کاج دریایی باعث کاهش تورم پا، التهاب ناحیه‌های واریسی و… خواهد شد.
 • روغن انگور قرمز: روغن و عصاره انگور قرمز می‌تواند باعث کاهش ورم پا شده و به بهتر شدن جریان ضعیف و نامناسب خون در رگ‌ها کمک خواهد کرد.
 • بومادران: یکی از روغنهای مناسب برای ماساژ واریس که در گذشته نیز از آن استفاده می‌کردند، بومادران است. هنگامی که از روغن بومادران بر روی پوست استفاده می‌کنید، می‌تواند شاهد کاهش علائم رگ‌های واریسی باشید.
ماساژ پا با روغن زیتون

درمان خانگی واریس انواع گوناگونی دارد. این نوع درمان‌ها می‌توانند به بهبود ظاهری اندام‌های دچار واریس و کاهش درد حاصل از وریدهای واریسی کمک کنند.

درمان واریس با زنجبیل

پیش از استفاده از روغن برای ماساژ واریس پا بخوانید

در این بخش با روش‌هایی که می‌توانید از آن برای ماساژ و درمان واریس با روغن استفاده کنید، آشنا خواهید شد. برخی از روشهای ماساژ با روغن عبارت است از:

 • اولین روش استفاده از کمپرس گرم یا سرد برای ناحیه‌ی واریسی در پا است. در این روش باید چند قطره از روغن دلخواه را در مقداری آب ریخته و سپس پارچه یا کمپرس را در آن قرار دهید. اکنون پاهای خود را بالا گرفته و کمپرس را به مدت ۱۵ دقیقه بر روی پوست خود بگذارید.
 • روش دوم استفاده از ترکیب محلول روغن با مقدار اندکی روغن حامل و آب گرم در حمام است.
 • یکی دیگر از روش‌ها که در این متن بیشتر به آن پرداخته شد، ماساژ واریس پا با روغن است. برای این کار باید مقداری از روغن گیاهی را با روغن‌های حامل ترکیب کرده و سپس با محلول ایجاد شده، پوست خود را ماساژ دهید.
 • از دیگر راه‌هایی که می‌توانید با استفاده از روغن‌ها و توصیه پزشک متخصص باعث بهبود وضعیت رگ‌های واریسی پا شوید، می‌توان به استنشاق مستقیم روغن‌های گیاهی، بخور در فضای اتاق و… اشاره کرد.

آیا بادکش برای واریس مفید است؟

برای اینکه به سوال آیا بادکش برای واریس مفید است؟ پاسخ دهیم، باید توضیحاتی را درباره انواع بادکش به شما بگوییم. بادکش به دو روش خشک و تر انجام می‌شود که در روش تر آن با توجه به تشخیص پزشک حجامت نیز انجام می‌شود. در این روش با وسیله‌ای مخصوص در نواحی اطراف رگ‌های واریسی مکش ایجاد می‌کنند و به همین دلیل خون و لنف و اکسیژن تازه در رگ‌ها جریان یافته و باعث خروج سلول‌های بدون اکسیژن از رگ خواهد شد. بنابراین با استفاده از بادکش می‌توان از تورم و سیاه شدن رگ‌ها جلوگیری کرد.

اما استفاده از بادکش واریس پا به این سادگی نیست و باید از مکان درست و دقیق بر روی پا شروع شده و سپس در مدت زمان مشخص و تا روشن شدن و تغییر رنگ رگ‌های واریسی ادامه پیدا کند.

پزشک متخصص ماساژ واریس

برای پیشگیری از ایجاد واریس پا چه باید کرد؟

اگر شما دچار مشکل واریس پا نشده‌اید و می‌خواهید بدانید که چگونه می‌توان از ایجاد آن جلوگیری کرد، باید به نکاتی که در ادامه نوشته شده است، توجه کنید و آن‌ها را رعایت کنید:

 • فراموش نکنید که ورزش کردن می‌تواند به سلامت شما کمک کند. در هنگام ورزش گردش خون و عملکرد قلب بهتر می‌شود، بنابراین با ورزش می‌توانید تا حد زیادی از بروز رگ‌های واریسی جلوگیری کنید.
 • روش زندگی درستی را انتخاب کرده و از رژیم غذایی سالم پیروی کنید.
 • زمانی که بر روی صندلی نشسته‌اید، پاها را بر روی یکدیگر قرار ندهید. این کار باعث می‌شود که گردش خون در پاها کمتر شود.
 • روزانه مسیری را برای خود انتخاب کنید و پیاده‌روی با سرعت آرام و تند را انجام دهید.
 • از جوراب‌های فشاری استفاده کنید تا جریان خود در پاهای شما تحریک شود و خون گردش مناسبی در بدن به سمت قلب پیدا کند.
 • لباس‌هایی که در قسمت کمر و ران پا تنگ هستند را نپوشید زیرا تنگ بودن بیش از حد و تحت فشار قرار گرفتن آن ناحیه، باعث اختلال در گردش خون خواهد شد.
 • اگر تا امروز از نمک در مقدار زیادی استفاده می‌کردید، از الان این کار را کنار بگذارید. همانطور که می‌دانید نمک باعث تورم بیشتر پاها خواهد شد.
 • حواستان باشد که مدت زمان طولانی در حالت ایستاده قرار نگیرید.
 • همچنین می‌توانید با پزشک‌های متخصص مشورت کرده و با استفاده از روش ماساژ واریس پا از ایجاد رگ‌های وریدی جلوگیری کنید.

جمع‌بندی تاثیر ماساژ واریس پا

در این متن سعی کردیم تا به طور کامل و جامع به موضوع ماساژ واریس پا، ممنوعیت ماساژ، روش‌های دیگر برای درمان واریس مانند بادکش، چگونگی انجام ماساژ پای واریسی با روغن‌های مختلف گیاهی و… بپردازیم. اما در آخر باید تاکید کنیم که درصورت مشاهده رگ‌ها و مویرگ‌های واریسی بر روی پا حتما با یک پزشک متخصص صحبت کنید تا زمان طلایی برای رفع این رگ‌ها را از دست ندهید.

درست است که گاهی روش‌های خانگی باعث کند شدن علائم واریس می‌شود، اما باید بدانید که مراجعه دیرهنگام به پزشک و یا ماساژ اشتباه می‌تواند باعث بدتر شدن وضعیت رگ‌های واریسی شما شود. همانطور که در متن نیز گفته شد، فقط پزشک می‌تواند برای مفید بودن ماساژ درمانی رگ‌های واریسی شما تصمیم بگیرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
6 نظرات
 1. علي اكبر فتحي می گوید

  با سلام و تشکر از جناب آقای دکتر اقدسی اینجانب اردیبهشت ماه ۹۶ عمل رادیوفرکانسی واریس پای چپ در کلینیک شما انجام داده ام لطفا بفرمایید بعد از گذشت چه مدتی از عمل ، امکان انجام ماساژ بدن و پا امکان پذیر میباشد. ممنون از زحمات شما

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام شما از سه ماه پس از عملتان می توانید از ماساژ بدن استفاده کنید. با این اوصاف که اردیبهشت روی پای شما rf انجام شده الان می توانید.

 2. صبا می گوید

  سلاو و خسته نباشید
  روی ران و ساق پا رگهای واریسی دارم و خارش و درد. بیشتر از نیم ساعت نمیتونم سرپا بمونم و به دکتر قلب و عروق مراجعه کرد گفتن جوراب و دوچرخه ثابت. هیچ دارویی ندادن. ایا با لیزر مشکل من رفع میشه یا دوباره برمی گرده؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   لطفا از نقاط واریسی پای خود برای ما اینجا یا در واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵عکس ارسال کنید که شمارا بهتر راهنمایی کنیم

 3. شیدا می گوید

  سلام وقت بخیر

  ببخشید آقای دکتر امکان درمان واریس با طب سوزنی وجود داره

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   طب سوزنی یا زالو درمانی یک راهکار موقت برای درمان واریس میتواند باشد که مدت اندکی پای شمارا سبک میکند اما درمان قطعی نیست و‌ رگ درکان نخواهد شد و بعد از مدتی دوباره به حالت اول باز خواهد گشت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.