ماساژ واریس در درمان آن موثر است؟(آموزش ماساژ)

ماساژ واریس در درمان واریس موثر است؟ با چند جلسه ماساژ، واریس پا درمان می شود؟ این روش برای کدام بیماران کاربرد دارد؟

وقتی صحبت از درمان واریس پا می شود در کنار درمانهای اصلی، روشهای درمانی دیگر هم به بیماران معرفی می شود. این روشها اغلب برای افراد در مراحل اولیه بیماری و یا بیمارانی که به هر دلیل نمی توانند درمان اصلی را انجام دهند می تواند کمک کننده باشد. به این گروه از بیماران توصیه می شود، ماساژ واریس و درمانهای خانگی برای رفع درد واریس پا را امتحان کنند.

آیا ماساژ برای درمان واریس خوب است؟

ماساژ واریس برای موارد ذیل توصیه می شود.

 1. برای کم کردن شدت درد ساق پا
 2. کاهش استرس و تقلیل احساس سنگینی و ناراحتی در پا به بیماران واریسی

اثرات خوب مورد انتظار از ماساژ درمانی واریس شامل بر بهبود انقباض عضلات پا، بهبود گردش خون و کاهش تنش است.

در مراحل ابتدایی واریس، ماساژ گردش خون را بهبود می بخشد.

ماساژ برای بیمارانی که درد شدید، زخم واریس و تغییرات پوستی را دارند مناسب نیست و حتی می تواند باعث وخامت واریس هم بشود.

برای بهبود گردش خون و بهبود قدرت انقباضی عضلات ساق پا راههای دیگر مانند پیاده روی منظم، دوچرخه سواری و انجام نرمشهای توصیه شده به افراد واریسی هم وجود دارد که بدون ایجاد خطرات مربوط به ماساژ، فواید آن را برای بیماران به همراه دارند.

ورزش در پیشگیری، کنترل و درمان واریس پا تا چه موثر است ؟ پزشکان توصیه می‌کنند در روز حداقل نیم ساعت فعالیت بدنی داشته باشیم.

درمان واریس پا با ورزش

چگونه پای واریسی را ماساژ  می دهند؟

ماساژورهای حرفه ای و دوره دیده همیشه به واریس نگاهی دو سویه دارند.

بهتر است ماساژ در ناحیه درگیر واریس انجام نشود

رگهای متورم و برجسته و اطراف انها به هیچ عنوان در طی ماساژ نباید تحت فشار قرار بگیرند . زیرا هر گونه فشار روی رگهای واریسی می تواند آسیب جدی و مشکلات مخاطره آمیزی را بدنبال داشته باشد.

با وجود تمام این محدودیتها، بیماران مبتلا به واریس می توانند از فواید ماساژ واریس بهره مند شوند.

در ماساژ واریس از تکنیکهای خاصی استفاده می شود که به بهبود گردش خون و جریان لنف کمک می کنند.

ماساژ و تکنیک های واریسی

چرا نباید روی رگهای واریسی را ماساژ داد؟

اگر بخواهیم علت منع انجام ماساژ در واریس به خصوص واریس طنابی را تشریح کنیم موارد ذیل را می توان برای این محدودیت اشاره کرد:

 • رگهای واریسی آسیب پذیر در برابر پارگی و خونریزی

رگهای واریسی ظاهری برجسته دارند و حتی شاید در لمس متوجه تغییر حرارت این رگها نسبت به بقیه نواحی پوست شده باشید نشانه ای از آسیب به ورید است. این رگها در نتیجه تضعیف دریچه های هدایت کننده خون موجود در جدار رگها بوجود می آید. این آسیب باعث برگشت خون به عقب و تجمع خون در پاها می شود. در این حالت رگها گشاد شده و به صورت برجسته در می آیند . رگهای واریسی نسبت به پارگی و خونریزی آسیب پذیرند و در صورت بروز این مشکلات به صورت مزمن در می آیند و می توانند مشکلات جدی را برای بیمار ایجاد کنند.

 • رگ واریسی نشانه وجود مشکل وریدی

باید اذعان داشت که واریس در برخی موارد نشانه ای از تهدید سلامت وریدی می باشد. برخی بیماران ممکن است در معرض خطر ایجاد لخته خون در پا باشند. یک ماساژور حرفه ای همواره این خطر را در ذهن دارد و به رگهای واریسی فشار مستقیم وارد نمی کند. به بیماران توصیه می شود پیش از اقدام به ماساژ درمانی حتما نظر پزشک متخصص واریس پا را جویا شوند.

آموزش روش صحیح برای ماساژ  واریس

تکنیکهای مربوط به جذب لنف در خصوص واریس هم کارساز است و به خوبی می تواند به شدت علایم واریس را کاهش دهد. به گفته ماساژورهای حرفه ای از این تکنیکها می توان برای سیستم وریدی و بهبود گردش خون نیز استفاده کرد.

در فیلم زیر یکی از تکنیک های ماساژ واریس آموزش داده شده است :

با این وجود، یک ماساژور در صورت رویت زخم، بریدگی و آسیب پوستی در محل رگها هیچ گاه اقدام به ماساژ درمانی نمی کند و همیشه احتمال بروز زخم وریدی را درنظر دارد.

آیا ماساژ کاملا واریس را درمان می کند؟

بسیاری از بیماران در مراحل اولیه درمانی متاسفانه سراغ درمانهای به اصطلاح دم دستی و ساده می روند. برای مثال ممکن است روشهای درمان خانگی واریس، روشهای طب سنتی مانند زالو درمانی و ماساژ درمانی را امتحان کنند.

عوارض واریس

درمان خانگی واریس انواع گوناگونی دارد. این نوع درمان‌ها می‌توانند به بهبود ظاهری اندام‌های دچار واریس و کاهش درد حاصل از وریدهای واریسی کمک کنند.

درمان واریس با زنجبیل

توصیه علمی ما به بیماران واریسی اینست که فرصت طلایی درمان را ازدست ندهند. قبل اینکه بخاطر درد و سنگینی پاها، کیفیت زندگیشان متاثر شود به پزشک مراجعه کنند.

درمان در مراحل اولیه و پیش از بروز عوارض واریس می تواند نتایج بهتری را برای شما به ارمغان بیاورد و شما هر چه زودتر بتوانید سلامتی خود را بازیافته و به فعالیتهای مورد علاقه تان بپردازید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
6 نظرات
 1. علي اكبر فتحي می گوید

  با سلام و تشکر از جناب آقای دکتر اقدسی اینجانب اردیبهشت ماه ۹۶ عمل رادیوفرکانسی واریس پای چپ در کلینیک شما انجام داده ام لطفا بفرمایید بعد از گذشت چه مدتی از عمل ، امکان انجام ماساژ بدن و پا امکان پذیر میباشد. ممنون از زحمات شما

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام شما از سه ماه پس از عملتان می توانید از ماساژ بدن استفاده کنید. با این اوصاف که اردیبهشت روی پای شما rf انجام شده الان می توانید.

 2. صبا می گوید

  سلاو و خسته نباشید
  روی ران و ساق پا رگهای واریسی دارم و خارش و درد. بیشتر از نیم ساعت نمیتونم سرپا بمونم و به دکتر قلب و عروق مراجعه کرد گفتن جوراب و دوچرخه ثابت. هیچ دارویی ندادن. ایا با لیزر مشکل من رفع میشه یا دوباره برمی گرده؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   لطفا از نقاط واریسی پای خود برای ما اینجا یا در واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵عکس ارسال کنید که شمارا بهتر راهنمایی کنیم

 3. شیدا می گوید

  سلام وقت بخیر

  ببخشید آقای دکتر امکان درمان واریس با طب سوزنی وجود داره

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   طب سوزنی یا زالو درمانی یک راهکار موقت برای درمان واریس میتواند باشد که مدت اندکی پای شمارا سبک میکند اما درمان قطعی نیست و‌ رگ درکان نخواهد شد و بعد از مدتی دوباره به حالت اول باز خواهد گشت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.