ماساژ واریس در درمان آن موثر است؟(آموزش ماساژ)

خیلی از بیماران واریسی فکر می کنند واریس مشکلی نیست که نیاز به درمان داشته باشد بلکه باید با آن مدارا کرد. برای مدارا با واریس هم راه های مختلفی مانند ماساژ واریس در بین بیماران رد و بدل می شود.

ماساژ واریس و استفاده از درمانهای خانگی برای رفع درد واریس پا هم یکی از گزینه هایی است که به بیماران توصیه می شود امتحان کنند.

آیا ماساژ برای درمان واریس خوب است؟

ماساژ واریس برای کم کردن شدت درد ، کاهش استرس و تقلیل احساس سنگینی و ناراحتی در پا به بیماران واریسی توصیه می شود. اثرات خوب مورد انتظار از ماساژ درمانی واریس شامل بر بهبود انقباض عضلات پا، بهبود گردش خون و کاهش تنش است.

در مراحل ابتدایی واریس، ماساژ گردش خون را بهبود می بخشد. اما این اثرات خوب در خصوص بیمارانی که درد شدید، زخم واریس و تغییرات پوستی را دارند صادق نیست و حتی می تواند باعث وخامت واریس هم بشود.

برای بهبود گردش خون و بهبود قدرت انقباضی عضلات ساق پا راههای دیگر مانند پیاده روی منظم، دوچرخه سواری و انجام نرمشهای توصیه شده به افراد واریسی هم وجود دارد که بدون ایجاد خطرات مربوط به ماساژ ، فواید آن را برای بیماران به همراه دارند.

مقاله مرتبط: ورزشهای ساده برای واریس

 

ماساژ واریس چگونه انجام می شود؟

ماساژورهای حرفه ای و دوره دیده همیشه به واریس نگاهی دو سویه دارند. بهتر است ماساژ در ناحیه درگیر واریس انجام نشود. رگهای متورم و برجسته و اطراف انها به هیچ عنوان در طی ماساژ نباید تحت فشار قرار بگیرند . زیرا هر گونه فشار روی رگهای واریسی می تواند آسیب جدی و مشکلات مخاطره آمیزی را بدنبال داشته باشد.

با وجود تمام این محدودیتها، بیماران مبتلا به واریس می توانند از فواید ماساژ واریس بهره مند شوند.

در ماساژ واریس از تکنیکهای خاصی استفاده می شود که به بهبود گردش خون و جریان لنف کمک می کنند.

در این تکنیکها پاهای واریسی به صورت غیر مستقیم ماساژ داده می شود و در اصل هیچ وقت رگهای متورم و برجسته واریسی در تماس با انگشتان و تحت فشار قرار نمی گیرند.

چرا نباید روی رگهای واریسی را ماساژ داد؟

اگر بخواهیم علت منع انجام ماساژ در واریس به خصوص واریس طنابی را تشریح کنیم موارد ذیل را می توان برای این محدودیت اشاره کرد:

  1. رگهای واریسی ظاهری برجسته دارند و حتی شاید در لمس متوجه تغییر حرارت این رگها نسبت به بقیه نواحی پوست شده باشید نشانه ای از آسیب به ورید است. رگهای واریسی در نتیجه تضعیف دریچه های هدایت کننده خون موجود در جدار رگها بوجود می آید. این آسیب باعث برگشت خون به عقب و تجمع خون در پاها می شود . در این حالت رگها گشاد شده و به صورت برجسته در می آیند . رگهای واریسی نسبت به پارگی و خونریزی آسیب پذیرند و در صورت بروز این مشکلات به صورت مزمن در می آیند و می توانند مشکلات جدی را برای بیمار ایجاد کنند.
  2. از سوی دیگر باید اذعان داشت که واریس در برخی موارد نشانه ای از تهدید سلامت وریدی می باشد. برخی بیماران ممکن است در معرض خطر ایجاد لخته خون در پا باشند. یک ماساژور حرفه ای همواره این خطر را در ذهن دارد و به رگهای واریسی فشار مستقیم وارد نمی کند. به بیماران توصیه می شود پیش از اقدام به ماساژ درمانی حتما نظر پزشک متخصص را جویا شوند .

تکنیکهای مربوط به جذب لنف در خصوص واریس هم کارساز است و به خوبی می تواند به شدت علایم واریس را کاهش دهد. به گفته ماساژورهای حرفه ای از این تکنیکها می توان برای سیستم وریدی و بهبود گردش خون نیز استفاده کرد.

در فیلم زیر یکی از تکنیک های ماساژ واریس آموزش داده شده است.

با این وجود، یک ماساژور در صورت رویت زخم، بریدگی و آسیب پوستی در محل رگها هیچ گاه اقدام به ماساژ درمانی نمی کند و همیشه احتمال بروز زخم وریدی را درنظر دارد.

آیا ماساژ کاملا واریس را درمان می کند؟

بسیاری از بیماران در مراحل اولیه درمانی متاسفانه سراغ درمانهای به اصطلاح دم دستی می روند . برای مثال ممکن است روشهای درمان خانگی واریس ، روشهای طب سنتی مانند زالو درمانی و ماساژ درمانی را امتحان کنند.

 مقاله مرتبط : روشهای خانگی درمان واریس

توصیه علمی ما به بیماران واریسی اینست که فرصت طلایی درمان را ازدست ندهند . قبل اینکه بخاطر درد و سنگینی پاها، کیفیت زندگیشان متاثر شود به پزشک مراجعه کنند.

درمان در مراحل اولیه و پیش از بروز عوارض واریس می تواند نتایج بهتری را برای شما به ارمغان بیاورد و شما هر چه زودتر بتوانید سلامتی خود را بازیافته و به فعالیتهای مورد علاقه تان بپردازید.

کلینیک درمان واریس

همراهان گرامی می توانید هر سوالی درباره بیماری قلبی و عروقی ، فشارخون، واریس، لخته خون ، مویرگهای ریز بنفش وقرمز ، رگهای عنکبوتی و درد پا دارید را از طریق ربات تلگرامی بپرسید و پاسخ خود را از دکتر دریافت نمایید
برای پرسش از دکتر در تلگرام کلیک کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
اسکلروتراپی

بنده اخيرا بدليل واريس پا به حضور جناب اقاي دكتر اقدسي مراجعه كردم
ايشون براي من فوم اسكلروتراپي تجويز كردند.سوال:
١)ميخواستم بدونم احتمال عارضه ترومبوز و امبولي با اين روش درمان چقدره؟
من ديدم كه يه سري افراد غير متخصص ولي اموزش ديده در مطبشون تزريق ميكنن و بهمين دليل ترس، نگراني و شك در من ايجاد شد
٢)در سايت ايشون ديدم براي بررسي عروق نوشتن كه از سونوگرافي استفاده ميكنن ولي براي بنده در ويزيت اينكار انجام نشد ايا در مرحله ديگري صورت ميگيره ؟؟
مشاهده پاسخ دکتر
2
واریس در هر 2 پا و درمان با لیزر ورایس
مهم

من هر دو پاهام واریس دارند میخواستم عمل لیزر انجام بدم و
آیا برای انجام لیزر بیمه قبول میکیند یا کل هزینه لیزر آزاد محاسبه میشه
و اینکه برای انجام عمل لیزر برای هر پا چقد هزینه اش
مشاهده پاسخ دکتر
3
واریس پا و وجود لخته های خونی
مهم

من مادر عزیزی دارم که چند وقتی بود که رگه های خونی و بخته های خونی اراف مچ پاشون وجود دات که خوب خیلی اذیتشون نمیکرد.
خیلی دکتر مراجعه کرد و نمونه برداری کردند و انواع و اقسام داروها رو مصرف کرد و نهایتا با تشخیص پزشک محترم ، گرفتگی رگهای خونی بدلیل واریس تشخیص داده شد و وقت عمل به ایشون دادند.الان درد دارند . اما من دندارم عمل جراحی بشن.
تصاویر و مستندات مربوط به بیماری ایشون رو برای شما بفرستم و بر اساس اون ، لطف کنید و بنده رو راهنمایی بفرمایید:

اول اینکه آیا الزامی به جراحی هست؟یا صرفا با دارو و پماد قابل رفع هستش.

دوم اینکه این جراحی چقدر سخته؟ول درمانش چند روزه و تا چه مدت نمیتونند رو ی پا بایستند و درد دارند؟

سوم اینکه اساسا جراحی رو توصیه می فرمائید؟
مشاهده پاسخ دکتر
4
واریس پا

سلام و خسته نباشید,بنده واریس مویرگی درچندجای ران پای چپ دارم,برای درمان چه کار باید انجام بدم,در ضمن احساس میکنم پشت کاسه زانو هم علائم واریس رگی هست که خوشبختانه هنوز بیرون نزده و البته ارثی هم درخانواده داریم,با سپاس مشاهده پاسخ دکتر
5
ونوگرافی

بعداز ونوگرافی رگ پا باز میشود؟ مشاهده پاسخ دکتر
6
واریس و مشکل قلبی

سلام با عرض معذرت سوالی داشتم من پای راستم از زانو خیلی وقته واریس دارم پام بعضی وقتها خیلی ورم می کنه می تونه از واریس باشه وآیا واریس باعث تپش قلب وضخیم شدن قلب میشه یا نه واریس هیچگونه اثری بر ناراحتی قلبی نداره ومن چگونه می تونم واریسهارو درمان کنم . سپاسگزارم سلامت باشین. مشاهده پاسخ دکتر
7
لیزر واریس در حاملگی

سلام من خانمی ۲۷ساله هستم یک پام دچار واریس شده توشهرزاهدان دکتر رفتم فقط گفتن باید جوراب واریس استفاده کنم گفتن درمان دیگه ای نداره امروز تواینترنت سرچ کردم با سایت شما آشنا شدم که چندتا قرص معرفی کرده بود میخواستم بدونم موثر استفاده کنم تا بتونم بیام تهران واسه درمان
بازم ببخشید حامله هستم میخواستم بدونم عمل لیزر پا برای جنین ضرر داره چون پام بدجور اذییت می‌کنه ممنون
مشاهده پاسخ دکتر
8
تلانژکتازیا

سلام آقای دکترخسته نباشید ببخشید من خانم ۳۱ساله هستم ۶سال شاغل بودم اکنون نیستم کارمم نشسته بود روی‌ کشاله رانه وکمی پایین ترمویرگهای واریسی افتاده که روزبه روزبیشترمیشه نمیدونم چه کنم واریس نشده میکروکلانژ واریس .آیازالوتاثیری دارد؟ مشاهده پاسخ دکتر
9
واریس پا

پاهام واریس دارن بخاطر کارم مجبورم سرپا وایسم مشاهده پاسخ دکتر
10
رگهای عنکبوتی

میخواستم بپرسم من روی پاهام رگ های عنکبوتی ظاهر شده چند ساله و. واریس پا دارم دکتر رفتم جوراب داد ولی برطرف نشده باید چیکار کنم که این رگهای بنفش روی پام ناپدید بشه و خوب بشه چون ظاهر پاهام خیلی بد شده و خیلی حس بدی دارم و ناراحتم میخواستم بپرسم هزینه هر روش از چقدر هست مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 62 بعدی »