آیا درمان قطعی DVT وجود دارد؟

لخته خون در رگ های عمقی یا DVT می تواند علائمی همچون درد در ساق پا و ورم پا را به همراه داشته باشد. درمان DVT نیاز است تا بیمار دچار عوارض مهلک و یا مزمن بیماری نشود.

لخته خون معمولا در وریدهای بزرگ در پا ایجاد می شود. این وریدها  خون را از ساق پا به سمت ران منتقل می کنند ایجاد لخته همراه با ورم و  درد در ساق پا می باشد و میتواند منجر به آمبولی ریوی شود.

درمان DVT با چه روشهایی انجام می شود؟

در وهله اول ، درمان DVT توصیه شده به بیماران استفاده از داروهای ضد انعقاد یا آنتی کوآگولانت می باشد.  این دسته از داروها از بزرگ شدن لخته پیشگیری می کنند و مانع از جدا شدن یک قسمت از لخته و حرکت آن به صورت آزادانه در خون می شوند.  معمولا مردم این داروها را به نام رقیق کننده خون می شناسند.

از متداولترین داروهای رقیق کننده خون که برای درمان DVT استفاده می شوند می توان هپارین و وارفارین را نام برد. به طور معمول در روند درمان دارویی ابتدا از هپارین به خاطر اثر بخشی سریع استفاده می شود و پس از درمان اولیه و تثبیت شرایط وارفارین به منظور پیشگیری از تشکیل مجدد لخته تجویز می شود.

1) هپارین

هپارین در دو شکل تزریقی وجوددارد .  هپارین استاندارد  که به صورت وریدی تزریق می شود و در این روش درمانی نیاز به بستری شدن در بیمارستان و تعیین دوز مناسب درمان است.

در اغلب موارد بیماران به مدت 5  تا 10 روز در بیمارستان می مانند و با انجام مرتب آزمایش خون دوز مناسب درمان DVT برایشان  مشخص می شود.

نوع دوم هپارین با وزن مولکولی کم LMWH نیاز به بستری شدن در بیمارستان برای تعیین دوز مناسب ندارد.

هر دونوع هپارین می تواند عوارض جانبی به دنبال داشته باشد  که از مهمترین آنها می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 1. خارش پوستی و واکنشهای آلرژیک
 2. خونریزی
 3. تضعیف استخوانها در صورتیکه به مدت طولانی استفاده شود که در خصوص نوع LMWH ندرتا پیش  می آید.

در موارد نادری هپارین باعث واکنش گسترده شده و لخته های جدید ایجاد می شود.

در بیشتر بیماران از نوع دوم هپارین برای  درمان DVT استفاده میشود.  به خاطر عوارض جانبی کمتر و سهولت در مصرف ، عدم نیاز به بستری شدن در بیمارستان این  نوع هپارین تجویز می شود.

2) وارفارین

 این دارو به شکل خوراکی معمولا پس از اتمام دوره درمان با هپارین توصیه می شود. درمان DVT با وافارین در بیشتر بیماران 3 تا 6 ماه طول می کشد. البته در برخی موارد وارفارین مادام العمر مصرف  میشود.

اثر وارفارین و هپارین در خصوص بیماران مختلف متفاوت است. شاید نیاز باشد که آزمایشات خون در چندین مرحله انجام شود تا از دوز مناسب دارو مطمئن شویم.

تشخیص دیابت

آزمایش خون مورد نیاز در زمان مصرف وارفارین کدامند؟

وارفارین با تاثیر برروی یک سری از فاکتورهای انعقادی خون، زمان انعقاد آن را افزایش می‌دهد. تاثیر این دارو را آزمایشی بنام زمان پروترومبین (PT ) و نسبت بین المللی (INR ) تعیین می‌کند.

در زمان شروع وارفارین ممکن است 3-2 بار در هفته نیاز به انجام  آزمایش خون داشته باشید تا دوز مناسب دارو مشخص شود. بعد از این مدت شاید هر4 هفته یکبار برای بررسی  اثر وارفارین  ازمایش خون انجام شود. وارفارین ممکن است از رژیم غذایی و داروهای مصرفی شما و عملکرد کبد شما تاثیر بگیرد .

سایر آزمایشات دیگر برای بررسی انعقاد خون ،  زمان ترومبوپلاستین نسبی ( PTT ) می باشد ، این آزمایش زمانی انجام می شود که شما داروی هپارین مصرف می کنید.

در زمان مصرف وارفارین چه مواردی بایستی توجه شود؟

 1. اگر شما وارفارین مصرف می کنید بایستی رژیم غذایتان را ثابت حفظ کنید.
 2. مصرف الکل را کم کنید بیش از 14 واحد در هفته مصرف نکنید .
 3. قرص وارفارین را در طول روز در زمان مشخصی مصرف کنید.
 4. دارو و دم نوشهای گیاهی را خودسرانه مصرف نکنید.
 5. مصرف وارفارین در بارداری مورد تایید نیست.
 6. آزمایش خون  و گزارش آن در زمان تعیین شده به پزشک به هیچ عنوان فراموش نشد.

مقاله مرتبط :  همه چیز درباره وارفارین

3) ریوارکسابان

این دارو به عنوان داروی توصیه شده برای درمان DVT  در بزرگسالان و یا کمک به پیشگیری از بروز مجدد DVT یا امبولی ریوی است.

ریو رکسابان به شکل قرص خوراکی مصرف می شود. این دارو به عنوان قرص خوراکی با ثر بخشی مستقیم شناخته می شود و با مهار اثر آنزیم تشکیل لخته ( ترومبین) و فاکتور Xa از ایجاد لخته پیشگیری می کند.

درمان DVT  با این دارو اغلب سه ماه طول می کشد و در 21 روز اول 2 قرص در روز و بعد از آن یک قرص در روز تا پایان دوره مصرف تجویز می شود.

4) Apixaban

این دارو هم با هدف پیشگیری و د رمان لخته DVT یا آمبولی ریوی تجویز می شود. و مکانسیم اثر مشابه با ریورکسابان دارد.

5) جوراب فشاری

 این دسته جورابها برای کاهش تورم به بیماران مبتلا به لخته و کاهش عوارض و سندرم پس از ترومبوز تجویز می شود

جوراب واریس

6) ورزش

پزشک معالج  شما را به پیاده روی منظم و روزانه تشویق می کند. اینکار از بروز علائم DVT جلوگیری می کند.

پیاده روی منظم از پیشرفت لخته یا عوارض DVT  مثل سندرم پس از لخته و تورم پا جلوگیری می کند.

پایتان را بالا نگه دارید

 ممکن است به شما تو صیه شود پایتان را بالا نگه دارید.  در این صورت بایستی در زمانهای ممکن پایتان را طوری قرار دهید که بالاتر از سطح قلبتان قرار بگیرد اینکار باعث کاهش فشار در وریدهای ناحیه ساق پا و ممانعت از تجمع مایعات و ورم در ساق پا می شود. در زمانیکه پایتان را بالا  می گیرید مطمئن شوید که ارتفاع پا بالاتر از لگن است این مسئله به برگشت خون به قلب کمک  می کند. برای اینکار زیر پا بالش بگذارید .

7) فیلتر ونا کاوا  IVC  

این فیلتر به عنوان جایگزین داروهای ضد انعقاد برای بعضی از بیماران بکار می رود که در مورد آنها داروهای ضد انعقاد اثر بخشی مناسب ندارند یا ضرورت نسبت به قطع داروی ضد انعقاد احساس می شود.

IVC در واقع فیلتر های کوچکی است که در وریدها جاگذاری می شود و مانع حرکت بقایای بزرگ لخته به صورت آزادانه در خون می شود. این فیلتر ها از گسترش لخته در پای بیماران با شرایط ذیل پیشگیری می کند:

 • DVT
 • امبولی ریوی
 • جراحات شدید و متعدد
 • IVC  در وریدها می تواند به صورت دائمی یا موقت تعبیه شود.

برای جاگذاری IVC از بی حسی موضعی استفاده می شود و از طریق برش کوچکی در پوست  یک کاتتر باریک و انعطاف پذیر به درون رگ نفوذ می کند و فیلتر در محل مورد نظر در گردن یا باسن تعبیه می شود. از سونوگرافی برای هدایت کاتتر و جاگذاری فیلتر استفاده می شود.

آیا درمان قطعی برای لخته خون در پا وجود دارد؟

وقتی صحبت از درمان قطعی در مورد لخته خون میشود بایستی به ابعاد مختلفDVT توجه خاص شود.  در بیماران مبتلا به DVT اولین هدف درمان حذف لخته خون و بعد پیشگیری از ایجاد سندرم پس از لخته و ابتلای مجدد به لخته است. از سوی دیگر در فرایند لخته زدایی بایستی به خطراتی همچون خطر خونریزی، سکته و آمبولی ریوی دقت شود. برخی از انواع بیماری لخته خون  جنبه ارثی دارند و نیاز به مراقبت طولانی مدت و پیگیری دارند . رفع علت بروز لخته برای جلوگیری از بروز مجدد لخته خون می تواند مهم باشد. اما در هر حال باید دقت داشت درمان DVT نیاز مند صبر و حوصله و پیگیری منظم است.

کلینیک درمان واریس پا

همراهان گرامی می توانید هر سوالی درباره بیماری قلبی و عروقی ، فشارخون، واریس، لخته خون ، مویرگهای ریز بنفش وقرمز ، رگهای عنکبوتی و درد پا دارید را از طریق ربات تلگرامی بپرسید و پاسخ خود را از دکتر دریافت نمایید
برای پرسش از دکتر در تلگرام کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین
  من دچار ترومبوز ورید یا همون DVTبعد از باز کردن گچ پام شدم
  دکتر اورژانس مراجعه کردم و بمن زالربان ۱۵ روزی ۲ عدد تجویز کردن و گفتن نیاز ب بستری نیست
  بعد مصرف ۲۱ روز
  مراجعه ب تخصص قلب کردم و زالربان ۱۵ روزی یک عدد بمن دادن
  من بستری نکردن و گفتن نیاز نیس ایا مشکلی ایجاد نمیکند؟ و زالربان ۱۵ روزی یک عدد گفتن کافی هست مشکلی نیست؟؟؟
  ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام  

   تا ٢١ روز روزانه دو عدد  زالربان ١٥ صبح و عصر مصرف شده بعد آن 
    تا خاتمه سه ماه روزانه يكعدد ٢٠ میلی گرم زالربان مصرف نمایید . بعد خاتمه سه ماه حضورا تشریف بیاورید . 

    

 • تصویر کاربر نجمه جمعه ۱۴ دی ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام‌، مادر من ۵۳ سالش هست و واریث داره الان سه سانت زیر زانو چپش درد شدید داره و ساق پای چپش ورم زیادی داره جوری ک سر پا می ایسته دیگه از درد حالت ضعف پیدا می کنه ، رگ های پاش بد رقم بیرون زده و بیش‌تر حالت بنفش تیره داره ، بعد زیر زانو راستش بعد اندازه یه سیب متوسط باد کرده؛ برای درمان باید ب دکتر قلب و عروق مراجعه کنم یا یه تخصص دیگه ؟
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۴ دی ۹۷( 3 ماه پیش)

   سلام  با ارسال عکس از پاهای مادر در حالت ایستاده ( پشت پاها- جلو وکنارها) در خصوص روش درمان راهنمایی شوید . لطفا عکسها در نورکافی و فاصله مناسب گرفته شود به نحویکه رگها مشخص باشند . اگر نتوانستید در سایت عکسها را ارسال بفرمایید به شماره تلگرام یا واتس اپ 09019746344 ارسال نمایید

 • تصویر کاربر کاظم چهارشنبه ۳ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  به علت لخته خون در پا به مدت سه روز در بیمارستان هپارین در یافت کرده ام و الان از قرص ریواروکسابان 15 استفاده میکنم ، آیا ممکنه زالو درمانی برایم مفید باشد . باتشکر
  سن 46 سال ، علت لخته شکستگی پا بوده است .
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۳ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)

   در زمينه لخته خون زالو توصيه نميشود چون ممكن است باعث ايجاد زخم مزمن شود.
   داروي ريواركسابان تا سه هفته روزانه دوعدد ١٥  توصیه می شود
   و بعد از روز ببست و يكم روزانه يكعدد ٢٠  مصرف کنید
   كلا بمدت سه ماه و بعد  بایستی مجدد مراجعه داشته باشید

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۸ دی ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام علیکم,
  در. مرداد ماه امسال. دچار انبولی ریه شدم و توسط اورژانس به بیمارستان قلب تهران منتقل شدم و در بخشCCU به مدت بیست و دوروز تحت درمان با هپارینن گرفتم و فیلتر IVC برایم گذاشتند بعد از آن ابتدا هر دو پایم وزم کرد و بعد از مدتی پای چپم کرمش خوابیذ ولی پای راستم شدیدأ متورم با درد شدید شدم از آن به بعد وزم ودرد دارم لطفا راهنمایی برای درمان نمایید.
  با تشکر محمد رضا سیفی
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۸ دی ۹۷( 3 ماه پیش)

   سلام  لطفا برای ویزیت حضوری تشریف بیاورید نیاز به برررسی هست مدارک پزشکی ( اعم از عکس و آزمایش و...)  که دارید همراهتان باشد

 • تصویر کاربر مظفری شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  شهریور دچار لخته عمقی شدم زالربان میخوردم که مجدد دچار شدم 12 روز بستری و اناکساپرین و هپارین می گرفتم و الان وارفارین5 م ی خوردم هنوز پایم گرم می شود و ورم دارد. 41 سال سن دارم و به نظرم لخته به دلیل زخم کوچک در ساق پا بوده. چکار کنم بهبود پیدا کنم شغلم کارمندم ⏪ ⏪
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 4 ماه پیش)

   برای اعلام نظر در خصوص لخته خون و اعمال هر گونه تغییر دارویی  یا پیشنهاد روش درمان نیاز به مراجعه حضوری هست می توانید با مطب 02122819276 یا7 و یا بیمارستان مدائن 02166465355 تا9 وقت تنظیم نمایید

 • تصویر کاربر ميثم چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من dvtدارم الان ميخوام عمل زيباى بينى انجام بدم بى زحمت ميشه راهنمايم كنيد مشكل داره يا نه با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 4 ماه پیش)

   مشکلی  نيست به شرطيكه پزشك جراحتان مطلع باشد.

 • تصویر کاربر میلاد سه شنبه ۶ آذر ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام بنده 5ساله خون لختگی داخل پاهام سالی یکبار تشکیل میشه دو بار امبولی ریه کردم درمان قطعی دارد
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۶ آذر ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام  بایستی داروی ضد لخته را برای همیشه استفاده بفرمایید

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام،دوست من پنج ماه پیش پیوندکبد انجام داد،تقریبا دو هفته پیش عملکرد کلیه اش مختل شد کراتین خونش رفت بالا بعد یه هفته تشخیص دادن که لخته خونی در کبدش وجود داره که مربوط میشه به عمل جراحی پیوندکبدش ،الان بعد یه هفته کراتین خونش اومده پایین و برای درمان ترومبوز کبد داروی رقیق کننده هپارین بهش تزریق میکنن،میخاستم ببینم مشکل لختگی خون در کبدش با دارو به طور کامل درمان میشه یا نه،یا با جراحی ممکن هست به طور کامل درمان بشه؟در ضمن پاهاش هم ورم کرده،پای راستش بیشتر ورم کرده
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 5 ماه پیش)

   دارو بهترین انتخاب برای درمان است

 • تصویر کاربر Negin دوشنبه ۷ آبان ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.یک مرد ۶۰ ساله دچار Dvt شده،بعد از ۲۳ روز با مصرف وارفارین و داروهای مربوطه مرخص شدن و همچنان وارفارین مصرف میکنند،ابتدا درد در ناحیه ساق پا،سپس ران،و حالا کشاله ران احساس میکنند،آیا خطر وجود لخته در بدن وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۷ آبان ۹۷( 5 ماه پیش)

   این موارد نیاز به بررسی حضوری دارد 

 • تصویر کاربر Negin دوشنبه ۳۰ مهر ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.یک مرد ۶۰ ساله دچار Dvt شده،بعد از ۲۳ روز با مصرف وارفارین و داروهای مربوطه مرخص شدن و همچنان وارفارین مصرف میکنند،ابتدا درد در ناحیه ساق پا،سپس ران،و حالا کشاله ران احساس میکنند،آیا خطر وجود لخته در بدن وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۳۰ مهر ۹۷( 5 ماه پیش)

   سوال شما برای دکتر ارسال شد. این پرسش  بهتر است از پزشک معالج  پرسیده شود تا با توجه به شرایط بتوانند راهنمایی کنند. 

درحال دریافت اطلاعات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پرسش از دکتر