آیا درمان قطعی DVT وجود دارد؟

2,473

لخته خون در رگ های عمقی یا DVT می تواند علائمی همچون درد در ساق پا و ورم پا را به همراه داشته باشد. درمان DVT نیاز است تا بیمار دچار عوارض مهلک و یا مزمن بیماری نشود.

لخته خون معمولا در وریدهای بزرگ در پا ایجاد می شود. این وریدها  خون را از ساق پا به سمت ران منتقل می کنند ایجاد لخته همراه با ورم و  درد در ساق پا می باشد و میتواند منجر به آمبولی ریوی شود.

درمان DVT با چه روشهایی انجام می شود؟

در وهله اول ، درمان DVT توصیه شده به بیماران استفاده از داروهای ضد انعقاد یا آنتی کوآگولانت می باشد.  این دسته از داروها از بزرگ شدن لخته پیشگیری می کنند و مانع از جدا شدن یک قسمت از لخته و حرکت آن به صورت آزادانه در خون می شوند.  معمولا مردم این داروها را به نام رقیق کننده خون می شناسند.

از متداولترین داروهای رقیق کننده خون که برای درمان DVT استفاده می شوند می توان هپارین و وارفارین را نام برد. به طور معمول در روند درمان دارویی ابتدا از هپارین به خاطر اثر بخشی سریع استفاده می شود و پس از درمان اولیه و تثبیت شرایط وارفارین به منظور پیشگیری از تشکیل مجدد لخته تجویز می شود.

۱) هپارین

هپارین در دو شکل تزریقی وجوددارد .  هپارین استاندارد  که به صورت وریدی تزریق می شود و در این روش درمانی نیاز به بستری شدن در بیمارستان و تعیین دوز مناسب درمان است.

در اغلب موارد بیماران به مدت ۵  تا ۱۰ روز در بیمارستان می مانند و با انجام مرتب آزمایش خون دوز مناسب درمان DVT برایشان  مشخص می شود.

نوع دوم هپارین با وزن مولکولی کم LMWH نیاز به بستری شدن در بیمارستان برای تعیین دوز مناسب ندارد.

هر دونوع هپارین می تواند عوارض جانبی به دنبال داشته باشد  که از مهمترین آنها می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 1. خارش پوستی و واکنشهای آلرژیک
 2. خونریزی
 3. تضعیف استخوانها در صورتیکه به مدت طولانی استفاده شود که در خصوص نوع LMWH ندرتا پیش  می آید.

در موارد نادری هپارین باعث واکنش گسترده شده و لخته های جدید ایجاد می شود.

در بیشتر بیماران از نوع دوم هپارین برای  درمان DVT استفاده میشود.  به خاطر عوارض جانبی کمتر و سهولت در مصرف ، عدم نیاز به بستری شدن در بیمارستان این  نوع هپارین تجویز می شود.

۲) وارفارین

 این دارو به شکل خوراکی معمولا پس از اتمام دوره درمان با هپارین توصیه می شود. درمان DVT با وافارین در بیشتر بیماران ۳ تا ۶ ماه طول می کشد. البته در برخی موارد وارفارین مادام العمر مصرف  میشود.

اثر وارفارین و هپارین در خصوص بیماران مختلف متفاوت است. شاید نیاز باشد که آزمایشات خون در چندین مرحله انجام شود تا از دوز مناسب دارو مطمئن شویم.

تشخیص دیابت

آزمایش خون مورد نیاز در زمان مصرف وارفارین کدامند؟

وارفارین با تاثیر برروی یک سری از فاکتورهای انعقادی خون، زمان انعقاد آن را افزایش می‌دهد. تاثیر این دارو را آزمایشی بنام زمان پروترومبین (PT ) و نسبت بین المللی (INR ) تعیین می‌کند.

در زمان شروع وارفارین ممکن است ۳-۲ بار در هفته نیاز به انجام  آزمایش خون داشته باشید تا دوز مناسب دارو مشخص شود. بعد از این مدت شاید هر۴ هفته یکبار برای بررسی  اثر وارفارین  ازمایش خون انجام شود. وارفارین ممکن است از رژیم غذایی و داروهای مصرفی شما و عملکرد کبد شما تاثیر بگیرد .

سایر آزمایشات دیگر برای بررسی انعقاد خون ،  زمان ترومبوپلاستین نسبی ( PTT ) می باشد ، این آزمایش زمانی انجام می شود که شما داروی هپارین مصرف می کنید.

در زمان مصرف وارفارین چه مواردی بایستی توجه شود؟

 1. اگر شما وارفارین مصرف می کنید بایستی رژیم غذایتان را ثابت حفظ کنید.
 2. مصرف الکل را کم کنید بیش از ۱۴ واحد در هفته مصرف نکنید .
 3. قرص وارفارین را در طول روز در زمان مشخصی مصرف کنید.
 4. دارو و دم نوشهای گیاهی را خودسرانه مصرف نکنید.
 5. مصرف وارفارین در بارداری مورد تایید نیست.
 6. آزمایش خون  و گزارش آن در زمان تعیین شده به پزشک به هیچ عنوان فراموش نشد.

مقاله مرتبط :  همه چیز درباره وارفارین

۳) ریوارکسابان

این دارو به عنوان داروی توصیه شده برای درمان DVT  در بزرگسالان و یا کمک به پیشگیری از بروز مجدد DVT یا امبولی ریوی است.

ریو رکسابان به شکل قرص خوراکی مصرف می شود. این دارو به عنوان قرص خوراکی با ثر بخشی مستقیم شناخته می شود و با مهار اثر آنزیم تشکیل لخته ( ترومبین) و فاکتور Xa از ایجاد لخته پیشگیری می کند.

درمان DVT  با این دارو اغلب سه ماه طول می کشد و در ۲۱ روز اول ۲ قرص در روز و بعد از آن یک قرص در روز تا پایان دوره مصرف تجویز می شود.

۴) Apixaban

این دارو هم با هدف پیشگیری و د رمان لخته DVT یا آمبولی ریوی تجویز می شود. و مکانسیم اثر مشابه با ریورکسابان دارد.

۵) جوراب فشاری

 این دسته جورابها برای کاهش تورم به بیماران مبتلا به لخته و کاهش عوارض و سندرم پس از ترومبوز تجویز می شود

جوراب واریس

۶) ورزش

پزشک معالج  شما را به پیاده روی منظم و روزانه تشویق می کند. اینکار از بروز علائم DVT جلوگیری می کند.

پیاده روی منظم از پیشرفت لخته یا عوارض DVT  مثل سندرم پس از لخته و تورم پا جلوگیری می کند.

پایتان را بالا نگه دارید

 ممکن است به شما تو صیه شود پایتان را بالا نگه دارید.  در این صورت بایستی در زمانهای ممکن پایتان را طوری قرار دهید که بالاتر از سطح قلبتان قرار بگیرد اینکار باعث کاهش فشار در وریدهای ناحیه ساق پا و ممانعت از تجمع مایعات و ورم در ساق پا می شود. در زمانیکه پایتان را بالا  می گیرید مطمئن شوید که ارتفاع پا بالاتر از لگن است این مسئله به برگشت خون به قلب کمک  می کند. برای اینکار زیر پا بالش بگذارید .

۷) فیلتر ونا کاوا  IVC  

این فیلتر به عنوان جایگزین داروهای ضد انعقاد برای بعضی از بیماران بکار می رود که در مورد آنها داروهای ضد انعقاد اثر بخشی مناسب ندارند یا ضرورت نسبت به قطع داروی ضد انعقاد احساس می شود.

IVC در واقع فیلتر های کوچکی است که در وریدها جاگذاری می شود و مانع حرکت بقایای بزرگ لخته به صورت آزادانه در خون می شود. این فیلتر ها از گسترش لخته در پای بیماران با شرایط ذیل پیشگیری می کند:

 • DVT
 • امبولی ریوی
 • جراحات شدید و متعدد
 • IVC  در وریدها می تواند به صورت دائمی یا موقت تعبیه شود.

برای جاگذاری IVC از بی حسی موضعی استفاده می شود و از طریق برش کوچکی در پوست  یک کاتتر باریک و انعطاف پذیر به درون رگ نفوذ می کند و فیلتر در محل مورد نظر در گردن یا باسن تعبیه می شود. از سونوگرافی برای هدایت کاتتر و جاگذاری فیلتر استفاده می شود.

آیا درمان قطعی برای لخته خون در پا وجود دارد؟

وقتی صحبت از درمان قطعی در مورد لخته خون میشود بایستی به ابعاد مختلفDVT توجه خاص شود.  در بیماران مبتلا به DVT اولین هدف درمان حذف لخته خون و بعد پیشگیری از ایجاد سندرم پس از لخته و ابتلای مجدد به لخته است. از سوی دیگر در فرایند لخته زدایی بایستی به خطراتی همچون خطر خونریزی، سکته و آمبولی ریوی دقت شود. برخی از انواع بیماری لخته خون  جنبه ارثی دارند و نیاز به مراقبت طولانی مدت و پیگیری دارند . رفع علت بروز لخته برای جلوگیری از بروز مجدد لخته خون می تواند مهم باشد. اما در هر حال باید دقت داشت درمان DVT نیاز مند صبر و حوصله و پیگیری منظم است.

همراهان گرامی می توانید هر سوالی درباره بیماری قلبی و عروقی ، فشارخون، واریس، لخته خون ، مویرگهای ریز بنفش وقرمز ، رگهای عنکبوتی و درد پا دارید را از طریق ربات تلگرامی بپرسید و پاسخ خود را از دکتر دریافت نمایید
برای پرسش از دکتر در تلگرام کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۸ آبان ۱۳۹۷ ۱۵:۳۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام،دوست من پنج ماه پیش پیوندکبد انجام داد،تقریبا دو هفته پیش عملکرد کلیه اش مختل شد کراتین خونش رفت بالا بعد یه هفته تشخیص دادن که لخته خونی در کبدش وجود داره که مربوط میشه به عمل جراحی پیوندکبدش ،الان بعد یه هفته کراتین خونش اومده پایین و برای درمان ترومبوز کبد داروی رقیق کننده هپارین بهش تزریق میکنن،میخاستم ببینم مشکل لختگی خون در کبدش با دارو به طور کامل درمان میشه یا نه،یا با جراحی ممکن هست به طور کامل درمان بشه؟در ضمن پاهاش هم ورم کرده،پای راستش بیشتر ورم کرده
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۸ آبان ۱۳۹۷ ۱۵:۳۸( 2 هفته پیش)

   دارو بهترین انتخاب برای درمان است

 • تصویر کاربر Negin دوشنبه ۷ آبان ۱۳۹۷ ۱۸:۵۵( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام.یک مرد ۶۰ ساله دچار Dvt شده،بعد از ۲۳ روز با مصرف وارفارین و داروهای مربوطه مرخص شدن و همچنان وارفارین مصرف میکنند،ابتدا درد در ناحیه ساق پا،سپس ران،و حالا کشاله ران احساس میکنند،آیا خطر وجود لخته در بدن وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۷ آبان ۱۳۹۷ ۱۸:۵۵( 2 هفته پیش)

   این موارد نیاز به بررسی حضوری دارد 

 • تصویر کاربر Negin دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ ۱۵:۳۰( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام.یک مرد ۶۰ ساله دچار Dvt شده،بعد از ۲۳ روز با مصرف وارفارین و داروهای مربوطه مرخص شدن و همچنان وارفارین مصرف میکنند،ابتدا درد در ناحیه ساق پا،سپس ران،و حالا کشاله ران احساس میکنند،آیا خطر وجود لخته در بدن وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ ۱۵:۳۰( 3 هفته پیش)

   سوال شما برای دکتر ارسال شد. این پرسش  بهتر است از پزشک معالج  پرسیده شود تا با توجه به شرایط بتوانند راهنمایی کنند. 

 • تصویر کاربر کمیل شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ ۱۲:۳۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.ببخشید من نوزده ساله هستم و در هیژده سالگی خون داخل پام لخته شده و امبولی ریه ام نیز کردم.الان تهران یزد رفتم وولی دلیلی براش یافت نشده.وارفارین مصرف میکنم.من فوتبالیست هستم.هیچ راهی برا ددرمان نداره؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ ۱۲:۳۸( 3 ماه پیش)
   اگر دليلي براي لخته پيدا نشده فعلا وارفارين ادامه يابد
   ورزشي سبك تر انتخاب كنيد چون شما وارفارين مصرف ميكنيد و اگر به صدمه ورزشي دچار شويد ممكن است دچار خونريزي شديد بشويد.
 • تصویر کاربر ابراهیم چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ ۱۵:۳۳( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت جناب دکتر بندە مدت پنج ماە بە علت دیسک کمرودردسیاتیک واستفادە از داروهای مسکن دی کلوفناک،ناپرکسن واستامنوفن وبی تحرکی دچار لختە خون در ساق پای راستم شدم وضمن گرفتن سونوگرافی داپلرموتوجە شدم کە دچار ترومبوز سیاە رگ عمقی شدم ام وتحت درمان ارژانسی قرار گرفتم سوالم اینەاز آقای دکترمدت درمان چقدرە آیا احتیاج بە عمل جراحی می باشد وآیا می توانم ورزش دوو انجام دهم زااینکە داروی وارفارین هم مصرف میکنم ممنونم اگە راهنمایی بفرمایید باتشکر
  1. تصویر کاربر ابراهیم شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ ۱۰:۵۰( 8 ماه پیش)
   ە
  2. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ ۱۵:۳۳( 8 ماه پیش)
   مدت درمان حداقل سه ماه خواهد بود. برای بررسی بیشتر بهتر است حضوري مراجعه شود
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر امین دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ ۱۳:۲۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ازطریق کشاله ران تزریق میکردم مدت دو ماه تزریق نکردم یکبار یکهفته پیش تزریق در کشاله پای راست کردم فقط یکبار الان یکهفته پای راستم کاملا ورم کرده ، درد ندارد، تب نداشتم ولی ورم تغییری نمیکند یکسال است مرکز متادون درمانی میروم به دکتر گفتم ندیده گفت پات عفونت کرده وباید 14عدد امپول سفتازیدیم بزنی لطفا راهنمایی بفرماید قدر دان شما هستم در اخر من ادم بی خردی نیستم اوضاعم از هرلحاظ بد است ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ ۱۳:۲۷( 9 ماه پیش)
   سلام، ممکن است در محل تزریق عفونت پیش آمده باشد یک احتمال دیگر هم بروز لخته خون در پا است که در محل تزریق ممکن است بروز کند. برای تشخیص لخته خون نیاز ه انجام سونوگرافی است می توانید به کلینیک ما مراجعه کنید یا هر جای دیگری برای بررسی این مورد بروید.
 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ ۰۹:۱۹( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  11روز سزارین کردم فشارمم در اواخر حاملگی بالا بود پای سمت راستمم بعد دوروز از زایمان درد میکنه میخواستم ببینم احتمال لخته بستن خون هست یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ ۰۹:۱۹( 9 ماه پیش)
   سلام- حتما برای بررسی به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.
 • تصویر کاربر مینا شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶ ۲۰:۱۹( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من 31 سالمه هفته پیش تشخیص لخته خون در عروق سطحی پا دادن من حدود 6 سال قرصlضد بارداری استفاده کردم و تو همون هفته 5 ساعت پرواز هوایی داشتم دکتر آسپرین و امپول انوکساپارین تجویز کرد میخواستم بدونم احتمال داره دوباره این لخته بوجود بیاد و اقدام بعدی باید چکار کنیم.باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶ ۲۰:۱۹( 10 ماه پیش)
   سلام، بله امکان مجدد بروز لخته خون در پا برای شما وجود دارد. قرص ضد بارداری و کلا هورمون درمانی این احتمال رو افزایش می دهد. توصیه می کنم جهت معاینه حضوری و بررسی تشریف بیاورید. با اقداماتی می شود خطر بروز لخته خون را کاهش داد.
 • تصویر کاربر پرویز دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ ۱۷:۴۲( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من یکساله که دچار dvt پای چپ شدم یک هفته اول دربیمارستا ن بستری شدم وبعد استفاده از جوراب ساق بلند واریس ومصرف روزانه یک قرص زالرتو۲۰ هم برام تجویز شده که مرتب استفاده میکنم .متاسفانه بعد این مدت تغییرات چشمگیری انجام نشده
  اگر بیش از دوسه ساعت سر پا ثابت بایستم پام متورم وسنگین
  میشه ایا راهی برای بهتر شدن هست
  ممنون از راهنمایی
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ ۱۷:۴۲( 10 ماه پیش)
   درمان اصلي لخته شدن خون دررگهاي عمقي يا همان dvt حداقل بمدت سه ماه از داروهاي ضد لخته مانند وارفارين و يا داروهاي جديد مانند زالرتو ميباشد. البته ممكن است طول درمان dvt به تشخيص پزشك مدت بيشتري باشد.
   پوشيدن جوراب طبي واريس باعث ميشود علايم بيماري مانند ورم پا درد و خستگي كاهش بيايد.

   نيمي از موارد عليرغم درمان كافي شامل داروي ضد لخته و پوشيدن جوراب طبي علايم بيماري بصورت درد ورم پا و تغيير رنگ اطراف مچ رفع نميشود.
   به مجموعه اين علايم سندرم پس از لخته يا pts گفته ميشود.
   درمان سندرم پس از لخته ممكن است نياز به تعبيه استنت در وريدلخته شده و باز كردن مسير لخته داشته باشد.
 • تصویر کاربر پیروزعایل یکشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۶ ۲۳:۴۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  چطور میشود لخته خون را کنتلر کر که بالا نرود و و حرکت نداشته باشد
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۶ ۲۳:۴۶( 1 سال پیش)
   پوشيدن جوراب طبي مصرف داروي ضد انعقاد و پياده روي باعث كنترل لخته و پيشگيري از انتشار بيشتر آن ميشود
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر