آیا درمان قطعی DVT وجود دارد؟

1,425

لخته خون در رگ های عمقی یا DVT می تواند علائمی همچون درد در ساق پا و ورم پا را به همراه داشته باشد. درمان DVT نیاز است تا بیمار دچار عوارض مهلک و یا مزمن بیماری نشود.

لخته خون معمولا در وریدهای بزرگ در پا ایجاد می شود. این وریدها  خون را از ساق پا به سمت ران منتقل می کنند ایجاد لخته همراه با ورم و  درد در ساق پا می باشد و میتواند منجر به آمبولی ریوی شود.

درمان DVT با چه روشهایی انجام می شود؟

در وهله اول ، درمان DVT توصیه شده به بیماران استفاده از داروهای ضد انعقاد یا آنتی کوآگولانت می باشد.  این دسته از داروها از بزرگ شدن لخته پیشگیری می کنند و مانع از جدا شدن یک قسمت از لخته و حرکت آن به صورت آزادانه در خون می شوند.  معمولا مردم این داروها را به نام رقیق کننده خون می شناسند.

از متداولترین داروهای رقیق کننده خون که برای درمان DVT استفاده می شوند می توان هپارین و وارفارین را نام برد. به طور معمول در روند درمان دارویی ابتدا از هپارین به خاطر اثر بخشی سریع استفاده می شود و پس از درمان اولیه و تثبیت شرایط وارفارین به منظور پیشگیری از تشکیل مجدد لخته تجویز می شود.

۱) هپارین

هپارین در دو شکل تزریقی وجوددارد .  هپارین استاندارد  که به صورت وریدی تزریق می شود و در این روش درمانی نیاز به بستری شدن در بیمارستان و تعیین دوز مناسب درمان است.

در اغلب موارد بیماران به مدت ۵  تا ۱۰ روز در بیمارستان می مانند و با انجام مرتب آزمایش خون دوز مناسب درمان DVT برایشان  مشخص می شود.

نوع دوم هپارین با وزن مولکولی کم LMWH نیاز به بستری شدن در بیمارستان برای تعیین دوز مناسب ندارد.

هر دونوع هپارین می تواند عوارض جانبی به دنبال داشته باشد  که از مهمترین آنها می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 1. خارش پوستی و واکنشهای آلرژیک
 2. خونریزی
 3. تضعیف استخوانها در صورتیکه به مدت طولانی استفاده شود که در خصوص نوع LMWH ندرتا پیش  می آید.

در موارد نادری هپارین باعث واکنش گسترده شده و لخته های جدید ایجاد می شود.

در بیشتر بیماران از نوع دوم هپارین برای  درمان DVT استفاده میشود.  به خاطر عوارض جانبی کمتر و سهولت در مصرف ، عدم نیاز به بستری شدن در بیمارستان این  نوع هپارین تجویز می شود.

۲) وارفارین

 این دارو به شکل خوراکی معمولا پس از اتمام دوره درمان با هپارین توصیه می شود. درمان DVT با وافارین در بیشتر بیماران ۳ تا ۶ ماه طول می کشد. البته در برخی موارد وارفارین مادام العمر مصرف  میشود.

اثر وارفارین و هپارین در خصوص بیماران مختلف متفاوت است. شاید نیاز باشد که آزمایشات خون در چندین مرحله انجام شود تا از دوز مناسب دارو مطمئن شویم.

تشخیص دیابت

آزمایش خون مورد نیاز در زمان مصرف وارفارین کدامند؟

وارفارین با تاثیر برروی یک سری از فاکتورهای انعقادی خون، زمان انعقاد آن را افزایش می‌دهد. تاثیر این دارو را آزمایشی بنام زمان پروترومبین (PT ) و نسبت بین المللی (INR ) تعیین می‌کند.

در زمان شروع وارفارین ممکن است ۳-۲ بار در هفته نیاز به انجام  آزمایش خون داشته باشید تا دوز مناسب دارو مشخص شود. بعد از این مدت شاید هر۴ هفته یکبار برای بررسی  اثر وارفارین  ازمایش خون انجام شود. وارفارین ممکن است از رژیم غذایی و داروهای مصرفی شما و عملکرد کبد شما تاثیر بگیرد .

سایر آزمایشات دیگر برای بررسی انعقاد خون ،  زمان ترومبوپلاستین نسبی ( PTT ) می باشد ، این آزمایش زمانی انجام می شود که شما داروی هپارین مصرف می کنید.

در زمان مصرف وارفارین چه مواردی بایستی توجه شود؟

 1. اگر شما وارفارین مصرف می کنید بایستی رژیم غذایتان را ثابت حفظ کنید.
 2. مصرف الکل را کم کنید بیش از ۱۴ واحد در هفته مصرف نکنید .
 3. قرص وارفارین را در طول روز در زمان مشخصی مصرف کنید.
 4. دارو و دم نوشهای گیاهی را خودسرانه مصرف نکنید.
 5. مصرف وارفارین در بارداری مورد تایید نیست.
 6. آزمایش خون  و گزارش آن در زمان تعیین شده به پزشک به هیچ عنوان فراموش نشد.

مقاله مرتبط :  همه چیز درباره وارفارین

۳) ریوارکسابان

این دارو به عنوان داروی توصیه شده برای درمان DVT  در بزرگسالان و یا کمک به پیشگیری از بروز مجدد DVT یا امبولی ریوی است.

ریو رکسابان به شکل قرص خوراکی مصرف می شود. این دارو به عنوان قرص خوراکی با ثر بخشی مستقیم شناخته می شود و با مهار اثر آنزیم تشکیل لخته ( ترومبین) و فاکتور Xa از ایجاد لخته پیشگیری می کند.

درمان DVT  با این دارو اغلب سه ماه طول می کشد و در ۲۱ روز اول ۲ قرص در روز و بعد از آن یک قرص در روز تا پایان دوره مصرف تجویز می شود.

۴) Apixaban

این دارو هم با هدف پیشگیری و د رمان لخته DVT یا آمبولی ریوی تجویز می شود. و مکانسیم اثر مشابه با ریورکسابان دارد.

۵) جوراب فشاری

 این دسته جورابها برای کاهش تورم به بیماران مبتلا به لخته و کاهش عوارض و سندرم پس از ترومبوز تجویز می شود

جوراب واریس

۶) ورزش

پزشک معالج  شما را به پیاده روی منظم و روزانه تشویق می کند. اینکار از بروز علائم DVT جلوگیری می کند.

پیاده روی منظم از پیشرفت لخته یا عوارض DVT  مثل سندرم پس از لخته و تورم پا جلوگیری می کند.

پایتان را بالا نگه دارید

 ممکن است به شما تو صیه شود پایتان را بالا نگه دارید.  در این صورت بایستی در زمانهای ممکن پایتان را طوری قرار دهید که بالاتر از سطح قلبتان قرار بگیرد اینکار باعث کاهش فشار در وریدهای ناحیه ساق پا و ممانعت از تجمع مایعات و ورم در ساق پا می شود. در زمانیکه پایتان را بالا  می گیرید مطمئن شوید که ارتفاع پا بالاتر از لگن است این مسئله به برگشت خون به قلب کمک  می کند. برای اینکار زیر پا بالش بگذارید .

۷) فیلتر ونا کاوا  IVC  

این فیلتر به عنوان جایگزین داروهای ضد انعقاد برای بعضی از بیماران بکار می رود که در مورد آنها داروهای ضد انعقاد اثر بخشی مناسب ندارند یا ضرورت نسبت به قطع داروی ضد انعقاد احساس می شود.

IVC در واقع فیلتر های کوچکی است که در وریدها جاگذاری می شود و مانع حرکت بقایای بزرگ لخته به صورت آزادانه در خون می شود. این فیلتر ها از گسترش لخته در پای بیماران با شرایط ذیل پیشگیری می کند:

 • DVT
 • امبولی ریوی
 • جراحات شدید و متعدد
 • IVC  در وریدها می تواند به صورت دائمی یا موقت تعبیه شود.

برای جاگذاری IVC از بی حسی موضعی استفاده می شود و از طریق برش کوچکی در پوست  یک کاتتر باریک و انعطاف پذیر به درون رگ نفوذ می کند و فیلتر در محل مورد نظر در گردن یا باسن تعبیه می شود. از سونوگرافی برای هدایت کاتتر و جاگذاری فیلتر استفاده می شود.

آیا درمان قطعی برای لخته خون در پا وجود دارد؟

وقتی صحبت از درمان قطعی در مورد لخته خون میشود بایستی به ابعاد مختلفDVT توجه خاص شود.  در بیماران مبتلا به DVT اولین هدف درمان حذف لخته خون و بعد پیشگیری از ایجاد سندرم پس از لخته و ابتلای مجدد به لخته است. از سوی دیگر در فرایند لخته زدایی بایستی به خطراتی همچون خطر خونریزی، سکته و آمبولی ریوی دقت شود. برخی از انواع بیماری لخته خون  جنبه ارثی دارند و نیاز به مراقبت طولانی مدت و پیگیری دارند . رفع علت بروز لخته برای جلوگیری از بروز مجدد لخته خون می تواند مهم باشد. اما در هر حال باید دقت داشت درمان DVT نیاز مند صبر و حوصله و پیگیری منظم است.

همراهان گرامی می توانید هر سوالی درباره بیماری قلبی و عروقی ، فشارخون، واریس، لخته خون ، مویرگهای ریز بنفش وقرمز ، رگهای عنکبوتی و درد پا دارید را از طریق ربات تلگرامی بپرسید و پاسخ خود را از دکتر دریافت نمایید
برای پرسش از دکتر در تلگرام کلیک کنید


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

2
هزینه لیزر

سلام من نارسایی وردیدی درپادارم ارثی .میخاستم هزینه لیزر مدت جلسات واینکه قابل بازگشت هست بعداز لیزر یانه ؟بپرسم واینکه چه بیمه تکمیلی این اعمال جراحی راپوشش میدهد.ممنون مشاهده پاسخ دکتر
3
مرحله بعد ⏪

آیا واریس در کف و کناره پا وجود دارد مشاهده پاسخ دکتر
4
سونوگرافی واریس

با سلام جناب دکتر متاسفانه چند وقتی است پاهایم دچار واریس شده ،متاسفانه پزشک خانم متخصص واریس پیدا نکردم و برای سونوگرافی و معاینه نزدک پزشک آقا معذب میباشم آیاراهی وجود دارد .لطفا راهنمایی ام کنید چون وضعیت واریس پایم بسیار ناراحت کننده شده .با تشکر سیما مشیریان مشاهده پاسخ دکتر
5
برجسته شدن رگ پیشانی

سلام، الان چند وقته وقتی سرم و دلا میکنم، رگ های پیشانی ام برجسته‌ مشود، و وقتی طاق باز بدون بالشت میخابم هم رگ پیشانیم برجسته مشود. و یک لکه روی پیشانی ام هست که در حالت عادی معلوم نیست، ولی وقتی دولا میشوم قرمز می‌شود و سرم را بلند میکنم به حالت عادی برمی‌گردد، خیلی ناراحتم، باید چه دکتری بروم مشاهده پاسخ دکتر
6
رگ ها بنفش رنگ در ساق پا

سلام خسته نباشید من دختر 23ساله هستم ک جدیدا متوجه چندتا رگ بنفش رنگ در ساق پام شدم و همه میگن دچار واریس شدم لطفا راهنماییم کنید خیلی فکرم رو درگیر کردن تورو خدا کمکم کنید .ممنون میشم مشاهده پاسخ دکتر
7
درمان واریکوسل

سلام، آیا درمان واریکوسل گرید 3 با زالودرمانی امکان پذیر هست؟ ممنون میشم راهنماییم کنین مشاهده پاسخ دکتر
8
تورم و تغییر رنگ پوست مچ پا

سلام آقای دکتر
مچ پای مادر من تورم و تغییر رنگ (قرمز) داره، به همراه درد
ایشون 65 سال سن و دیابت و چربی خون هم دارند که دارو مصرف می کنند
ممنون میشم اگه بفرمایید ما باید چکار کنیم
مشاهده پاسخ دکتر
9
مدل و مارک جوراب

با سلام وخسته نباشید خدمت شما
بنده با توجه به شغلی که مرتب سر پا هستم و مدام در حال راه رفتن بعضی اوقات احساس خستگی در پاهایم میکنم ولی تا به حال هیچگونه علائم واریس در پاهایم مشاهده نکردم ولی تصمیم به پوشیدن جوارب واریس برای پیشگیری کرده ام با توجه به تعداد زیاد مدل و مارک جوراب خواهشمندم بنده را نبست به مارک و مدل خوب برای خرید راهنمایی فرمایید
با تشکر از شما
مشاهده پاسخ دکتر
10
انگشت پا

ضمن عرض سلام و خسته نباشید
مدتیست انگشت شست پای چپم دچار بی حسی و کم تحرکی شده و بسمت پایین خم میشه اما بالا نمیاد و در راه رفتنم مقداری تاثیر گذاشته.
ضمنا بنده دارای دیسک کمر هستم آیا میتواند علتش باشد؟
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 14 بعدی »