اثرات مخرب سیگار کشیدن بر سلامتی

کاهش کیفیت و کمیت زندگی در افراد سیگاری را می‌توان به بهترین نحو با بررسی بیماری‌های پوستی فرد سیگاری درک کرد. سیگار کشیدن علاوه بر اثرات تهدید کننده بر ارگان‌های داخلی از جمله قلب و ریه، با تاثیر بر پوست منجر به پیری زودرس پوست شده و همین امر سبب کاهش کیفیت زندگی می‌شود. در مجموع این تاثیرات می‌توانند هشداری برای خطرات شدیدتر و تهدیدکننده حیات باشند.

سیگار کشیدن طولانی مدت با کاهش مهارت های تفکر و IQ همراه است. سالها سیگار کشیدن می تواند همانگونه که هوا را آلوده می کند، مغز را نیز تحت تأثیر قرار دهد.
مصرف طولانی مدت سیگار همانگونه که میزان IQ را کاهش می دهد، مهارت های تفکر را نیز در مردان الکلی و غیرالکلی کاهش می دهد.

آثار مخرب سیگار کشیدن بر بدن

در ادامه آثار مخرب سیگار کشیدن بر بدن آمده است:

آسیب به پوست، مو و ناخن

تحقیقات نشان‌ داده‌اند استعمال دخانیات سبب آسیب‌های زیر بر روی پوست می‌شود:

 •  ایجاد چین و چروک در پوست
 •  نازک شدن پوست و قابل مشاهده شدن رگ‌ها
 • کاهش چربی زیر جلدی و در نهایت گود افتادگی گونه و کاسه چشم
 • ریزش مو با الگوی مردانه
 • نازک شدن صفحه ناخن، ضخیم شدن ناخن و تشدید چین‌های پوستی
 • خاکستری شدن رنگ مو و سفید شدن زودرس موها
 • تغییر رنگ پوست و ایجاد لکه‌های پوستی
 • تحلیل عضلات و آویزان شدن پوست
 • ایجاد جوش‌های سر سیاه معروف به جوش‌ سیگاری‌ها یا جوش غیرالتهابی
 • افزایش احتمال بروز یک نوع بیماری پوستی به نام بیماری صدف یا پسوریازیس (بیماری پوستی وابسته به سیستم ایمنی که باعث بروز پوسته‌های نقره‌ای ضخیم در آرنج و زانو شده که در صورت کنده شدن، زیر آن نقاط خونریزی دهنده دیده می‌شود. البته این بیماری انواع مختلف دارد که محل پوسته‌ها بر حسب نوع متفاوت است اما در سیگاری‌ها این بیماری به دلیل تاثیر اجزای سمی سیگار بر سیستم ایمنی شدیدتر است.
 • سیگار کشیدن خطر پیشرفت بیماری‌ پوستی وابسته به سیستم ایمنی به نام بیماری صدف یا پسوریازیس را دو تا سه برابر می‌کند.
 • کاهش قدرت ارتجاعی و خشکی و پیری زودرس پوست
 • عدم توانایی در تعریق کارآمد، ممانعت از خنک شدن پوست
 • سیگار کشیدن عامل خطر مهمی برای ایجاد یک بیماری خود ایمنی و عروقی به نام برگر است. در این بیماری با ایجاد تنگی عروق، شریان‌ها و وریدهای کوچک مسدود شده و منجر به ایجاد زخم‌های پوستی در انگشتان پا می‌شود. انسداد عروق ایجاد شده با پیشرفت بیماری منتهی به انتخاب ناگزیر درمان قطع پا برای ادامه حیات می‌شود.
 • سیگار کشیدن کشیدن سبب کاهش قدرت ارتجاعی و خشکی و پیری زودرس پوست می‌شود.
 • سرطان‌های غیرملانومای پوستی از جمله سرطان‌هایی هستند که در اثر استعمال دخانیات به وجود می‌آیند.
 • سیگار یا هر نوع از مواد دخانی به علت وجود نیکوتین و مونوکسید کربن مانع ترمیم پوست می‌شود.
 • چهره سیگاری‌ها به صورت چهره اخمو، خشن، با چین و چروک‌های پوستی فراوان، تشدید خطوط پوستی و عمیق شدن آنها تغییر می‌کند.
سیگار و سرطان

لخته باعث ورم پا و همچنین درد ساق پا می شود و امکان فعالیت نرمال را سلب میکند بطوریکه حتی درحال استراحت هم آرامش ندارند.

علت ورم پا در افراد معتاد

از دست دادن دندان ها

سیگار کشیدن انسان را در معرض انواع مشکلات دهانی اعم از سرطان دهان و بیماری لثه قرار می دهد. در واقع بر اساس تحقیقی که در سال ۲۰۰۵ در انگلستان انجام شده افراد سیگاری گاهی تا ۶ برابر بیشتر از افراد غیر سیگار استعداد ابتلا به بیماری های لثه را دارند که در نهایت ممکن است منجر به از دست دادن دندان ها شود.

از بین رفتن درخشش طبیعی چهره

آیا تا به حال توجه کرده اید که پوست افراد سیگاری حالتی تیره و متفاوت دارد؟ در سال ۱۹۸۵ یک تحقیق علمی از عبارتی با عنوان ” چهره ی سیگاری” استفاده کرد تا خصوصیات خاص این چهره ها را تعریف کند؛ خصوصیاتی مثل چین و چروک، گود افتادگی و تیرگی پوست چهره که بخاطر مصرف سیگار ایجاد می شود.

دود سیگار

علاوه بر این سیگار کشیدن باعث تخلیه ی مواد مغذی مثل ویتامین سی می شود که در حفظ و بازسازی پوست نقش مهمی دارند.

عدم بهبودی زخم ها

تحقیقات بسیاری نشان داده اند که زخم افراد سیگاری بعد از انجام اعمال جراحی به سرعت سایرین بهبود حاصل نمی کند. بنابراین اگرتصمیم دارید چین و چروک حاصل از سیگار کشیدن را با جراحی زیبایی از بین ببرید بدانید که این کار کمی مشکل خواهد بود. علاوه بر این جراحان هم ترجیح می دهند در صورتی شما را عمل کنند که سیگار کشیدن را ترک کنید.

زگیل

به دلایل نامعلومی افراد سیگاری به ویروس پاپیلوما مبتلا می شوند این ویروس باعث بروز زگیل و از جمله زگیل بر روی اندام تناسلی می شود. البته این ویروس از راه تماس جنسی منتقل می شود اما سیگار کشیدن هم یک نشانه ی خطر است. افراد سیگاری نسبت به کسانی که شرکای جنسی متعددی دارند بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

افتادگی و شل شدگی شکم

سیگار کشیدن می تواند باعث کم اشتهایی شود و افراد سیگاری معمولاًنسبت به سایرین وزن کمتری دارند اما تحقیقی که در سال ۲۰۰۹ در کشور هلند انجام شده نشان داده است که میزان چربی اندام های داخلی افراد سیگاری بیشتر از غیر سیگاری ها است. این چربی ها که در بین بافت ها و اندام های داخلی وجود دارند در شکم جمع می شوند و کم کم زمینه ساز بیماری های دیگری از جمله دیابت می شوند.

انگشتان زرد

نیکوتین موجود در دود سیگار باعث تغییر رنگ دندان های شما و حتی دیوار های اتاقتان شده و در عین حال باعث زردی انگشتان و ناخن ها هم می شود. اگر در اینترنت به دنبال راه حلی برای این مشکل بگردید با پیشنهاد هایی مثل استفاده از آبلیمو، مایع سفید کننده وسابیدن با سیم مواجه می شوید اما مسلماً ترک سیگار کم هزینه تر، راحت تر و بی درد تر است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.