آیا نارسایی مزمن وریدی خطرناک است؟ (پاسخ کامل)

زمان مطالعه: 6 دقیقه

نارسایی مزمن وریدی با علائمی مثل درد و تورم در پا مشخص می شود. این مشکل در صورت وجود اختلال در دریچه های موجود در دیواره وریدها بروز می کند. در ادامه به بررسی این عارضه می پردازیم.

 

 

علت تغییر شکل پوست


آخرین  سوالی که از دکتر اقدسی در تاریخ 10 شهریور 99 در  مورد نارسایی وریدی پرسیده شده است

پای من سالها به این صورت درامده و بمرور بیشتر شده است آیا علت آن واریس است؟
افزایش فشاروریدی
جواب دکتر اقدسی :
این حالت بعلت افزایش فشار وریدی پا ایجاد شده است.
حال بایستی علت بالا رفتن فشار وریدی بررسی  شود که یکی از علل آن واریس و علل مهم دیگری مانند لخته شدن خون در رگها – نارسایی وریدهای عمقی -عفونت مزمن بافتی ….  مطرح هستند و نیاز به معاینه دقیق دارد.

وظیفه این دریچه های یکطرفه کمک به هدایت خون به سمت قلب می باشد. در نارسایی وریدی مزمن، خون در وریدهای پا تجمع می یابد و در اصطلاح به آن استاز گفته می شود.

نارسایی وریدی چیست؟

تقریبا 20درصد از بزرگسالان این مشکل را دارند که بیشتر در زنان با بارداریهای متعدد و افراد مسن دیده می شود. این مشکل ممکن است بخاطر خرابی دریچه های دیواره وریدها و یا انسداد وریدها بوجود بیاید. هر دو این مکانیسمها در نتیجه بروز DVT (ترومبوز ورید عمقی) پیش می آیند. از طرفی واریس درمان نشده هم می تواند باعث بروز نارسایی مزمن وریدی شود.

البته بهتر است بگوییم این روند یک چرخه معیوب است یعنی در برخی موارد با گذشت زمان این نارسایی مزمن وریدی است که باعث بروز واریس، تورم و تغییر رنگ پوست پاها، خارش و حتی زخم در ناحیه قوزک پا می شود. و بالعکس در برخی موارد رگهای واریسی درمان نشده ، عاملی برای بروز نارسایی وریدی مزمن می شوند.
معمولا نارسایی وریدی با رگهای واریسی پیچ در پیچ و گره گره همراه است.

علت بروز نارسایی عروق پا چیست؟

وظیفه اصلی وریدها انتقال خون از اندامهای مختلف به سمت قلب است. در پاها نیاز است خون به سمت بالا هدایت شود. عضلات ساق پا با انقباضات منظم به این حرکت کمک می کنند . برای جلوگیری از بازگشت خون به سمت پایین دریچه های یکطرفه در دیواره وریدها وجود دارد. عملکرد ضعیف دریچه ها و یا انسداد وریدها میتواند باعث بروز نارسایی شود.

⚛  آسیب به دریچه های دیواره وریدها

آسیب به دریچه ها با بالارفتن سن ، نشستن و ایستادن طولانی یا بی تحرکی همراه با پا به سن گذاشتن بروز می کند.
در صورت تضعیف دریچه های موجود در دیواره وریدها، بنحوی که برگشت خون با مشکل مواجه شود فشارخون برای مدت طولانی در وریدها بالا می رود و منجر به نارسایی مزمن وریدی می شود.

⚛  ترومبوز ورید عمقی DVT یا همان لخته خون عمقی

بروز لخته می تواند با انسداد مسیر ورید و اختلال در عمکلرد طبیعی ورید ها همراه شود. به نارسایی وریدی مزمن ناشی از لخته خون در اصطلاح سندرم پس از لخته PTS گفته می شود. بیش از 30 درصد از مبتلایان به DVT در طی 10 سال پس از تشخیص لخته با این مشکل مواجه می شوند.

👨 تجربه یک بیمار 

بیمار با سابقه لخته خون در پا

⚛  تومورهای لگنی، بدشکلی های وریدی

هر چند این علت به ندرت بروز می کند اما به عنوان یکی از علل بالقوه ایجاد نارسایی وریدی مزمن است.

عوامل خطر بروز نارسایی وریدی کدامند؟

برخی عوامل باعث بالارفتن احتمال ابتلا به نارسایی وریدی می شوند.

 • سابقه DVT
 • داشتن واریس یا سابقه خانوادگی واریس
 • بی تحرکی
 • سیگار کشیدن
 • چاقی
 • ایستادن یا نشستن طولانی
 • زنان سن بالای 50 سال
 • ایستادن مداوم یا نشستن دائمی

علائم بروز نارسایی عروق وریدی چیست؟

شناخت علائم نارسایی اهمیت بسزایی دارد، بهتر است به این نشانه ها حساس باشید و با دیدن اولین نشانه ها به پزشک مراجعه نمایید . شدت نارسایی و پیچیدگی مراحل درمان با پیشرفت بیماری تشدید می شود به همین دلیل نباید فرصت طلایی درمان را ازدست داد.
مشکل نارسایی مزمن وریدی به خودی خود برطرف نمی شود . تشخیص زود هنگام و انجام اقدامات درمانی مقتضی می تواند به خوبی جلوی عوارض ناخوشایند بیماری را بگیرد.

 • تورم در قسمت پایین پا و قوزک به ویژه پس از ایستادن طولانی
 • خستگی و درد در ساق پاها
 • نمودار شدن رگهای واریس پا
 • چرمی شدن پوست پا ( زمختی و زبری پوست)
 • پوسته پوسته شدن پوست و خارش پوست پا
 • زخم در ناحیه ساق و نزدیک قوزک پا

 

در صورت عدم درمان بموقع نارسایی ورید، فشار مویرگی در حدی بالا میرود که باعث پارگی مویرگها ونشت خون از آنها می شود. در این حالت پوست لکهای قرمز – قهوه ای می دهد و این پوست به هرگونه خراشیدگی و آسیب دیدگی حساس می شود.

نارسایی مزمن وریدی چیست

حداقل آسیب مویرگهای پاره شده التهاب موضعی و آسیب به بافتها ست.در مراحل پیشرفته این مسئله می تواند با زخم ، ایجاد حفره باز در پوست و عفونت همراه باشد. در صورت عدم کنترل عفونت با سرایت به بافتهای مجاور می تواند عفونت پوستی مرسوم به سلولیتیس را باعث شود.زخم واریسی یا زخم استاز معمولا به سختی بهبود می یابد و عود کننده است.

مطلب مرتبط : زخم واریس 

 به فوق تخصص ورید مراجعه کنید!

در معاینه اولیه برای تشخیص نارسایی سوالاتی در خصوص سوابق بیماری و علت یابی علائم  توسط دکتر واریس پا پرسیده می شود و بعد معاینه بالینی به عنوان اصل مهم در تشخیص نارسایی انجام می شود.

در مرحله بعد با انجام سونوگرافی داپلکس تشخیص اولیه تایید یا رد می شود. سونوگرافی برای تشخیص وجود انسداد در نتیجه لخته و چگونگی جریان خون بکار می رود.

از CAT اسکن و یا MRI ممکن است برای تایید دیگر علل بروز تورم در پاها استفاده شود همه این روشهای تشخیصی بدون درد و آسان هستند.

🔍 درمان و پیشگیری از عوارض جانبی نارسایی مزمن وریدی

مانند همه بیماریهای دیگر تشخیص بموقع و اقدامات درمانی در مراحل اولیه می تواند نتایج درمان بهتری را به دنبال داشته باشد
برخی از راهکارهای اولیه در درمان نارسایی عبارتند از :

⚛  اجتناب از ایستادن و نشستن مداوم

اگر به سفر می روید یا بخاطر شغل خود دائما یکجا ایستاده اید انجام حرکات کششی برای بهبود جریان خون به شما توصیه می شود. حداقل هر 30 دقیقه یکبار جابجا شوید

در صورتیکه برای مدت طولانی یکجا می ایستید در زمان استراحت پاهایتان را بالا نگه دارید

⚛  ورزش کنید

پیاده روی و تمرینات ورزشی مناسب برای تقویت عضله ساق پا را انجام دهید.

آیا می دانید چه ورزش هایی برای نارسایی مزمن وریدی و پیشگیری از واریس مناسب است؟ برای اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان واریس پا با ورزش

⚛  وزن کم کنید

در افراد با اضافه وزن و یا چاق کاهش وزن می تواند راهی موثر در رفع نارسایی مزمن باشد.
پیروی از رژیم غذایی مناسب و نیز داشتن فعالیت بدنی روزانه میتواند به کاهش وزن کمک کند.

👩 تجربه  یک بیمار 

بیمار با سابقه افسردگی مبتلا به وزن بالا و کم تحرک که دچار نارسایی وریدی مزمن شده اند.

⚛ جوراب طبی بپوشید

استفاده از جوراب واریس طبق تجویز پزشک می تواند علایم نارسایی را کم کند

استفاده از آنتی بیوتیک و دیگر داروهای تجویز شده
در صورتیکه سلولیتس یا عفونت پوستی بروز کرده باشد آنتی بیوتیک تجویزی بایستی طبق ساعت مصرف شود

⚛ حفظ بهداشت پوست پاها

 • مرطوب نگه داشتن پوست که مانع پوسته پوسته شدن و ایجاد خراش به سادگی در پوست می شود
 • در صورت وجود التهابات پوستی بدون وجود بریدگی و زخم ممکن است پزشک از کرم ضد خارش مثل هیدروکورتیزون استفاده کند یا کرم حاوی اکسید زینک یا ضد قارچ بمنظور پیشگیری از آلودگی تجویز نماید
 • در صورت زخم بودن پا استفاده از پانسمانهای مخصوص طبق تجویز پزشک مفید خواهد بود.

روشهای درمانی غیر جراحی

روشهای پزشکی درمان واریس پا شامل بر فوم اسکلروتراپی با هدایت سونوگرافی و یا روش های درون رگی ( لیزر درمانی یا رادیوفرکانسی ) می توانند در  درمان نارسایی وریدی مزمن موثر واقع شوند.

⚛ درمان نارسایی وریدی با اسکلروتراپی

اسکلروتراپی با پر کردن داخل رگ مورد نظر و چسبیدن دیواره های رگ به هم و نهایتا حذف رگ همراه است که می تواند نتایج درمانی خوبی به همراه داشته باشد.

⚛ درمان نارسایی وریدی با  لیزردرمانی یا رادیوفرکانسی

در روش درمان واریس با لیزر رگ مشکل دار مورد درمان قرار می گیرد. این روشها با حداقل آسیب بافتی و کبودی و درد همراه هستند و نتایج مطلوب آنها به مراتب زودتر از روشهای جراحی دیده می شود.

⚛ استنت گذاری

در برخی موارد طبق صلاح دید پزشک نیاز به استنت گذاری وجود دارد .

درمان نارسایی مزمن وریدی

🔍 چگونه از بروز نارسایی مزمن وریدی پیشگیری کرد؟

✅  کاهش وزن
✅  سیگار را ترک کنید
✅  لباس گشاد بپوشید واز پوشیدن گنهای تنگ و کمربند های بیش از حد محکم بپرهیزید
✅  ورزش کنید
✅  اگر پیش از این دچار لخته خون در وریدهای عمقی بوده اید داروهای خود را مرتب تحت نظر دکتر مصرف کنید
✅  مراقبت از پوست و رسیدگی به موقع در صورت بروز هر گونه تغییر

کلینیک  تخصصی درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بزرگزاده جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. خسته نباشید. آقای دکتر من 27 سالمه تقریبا 8 ماه هست ک درگیره پا درد خیلی شدید ک باورم زانو چپ و درد ساق پا شدید شروع شده ک الان پای راستم هم همینطور شده و ماساژ ک میرم پشته رگای پاهام مثله یک گره میشه انقد باید ماساژ بدن تا این گره کوچیک بشه و دردو گرفتگی پاهام تا حدودی بهتر میشه.
  و آقای دکتر با توجه به اینک من دیسک 4 و 5 هم در رفتگی دارم. همه اینا توی 8 ماه یک دفعه شده. ولی اضافه میکنم ک کارمم هم کارمند بودم هم آرایشگر 8 ماهی میشه ک دیگه کار نمیکنم ولی روز ب روز حالم بدتر میشه.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   لطفا از نقاط واریسی پای خود اینجا یا در واتس اپ 09365066105برای ما عکس ارسال کنید که با توجه به انها شمارا راهنمایی کنیم 

 • تصویر کاربر کیمیا سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دکتر خسته نباشید.میبخسید کسی که سندروم می ترنر داره و سیاهرگ ایلیاکش تا حدودی بسته شده ورزشهای شکم و کمر رو نباید انجام بده؟انقباض عصلات شکم؟؟برای رگها بده؟چون من یه رگ از زیر سینه به پایین معلوم شده بیرون نزده هنوز درد هم نداره.میخام بدونم به علت انقباض عضلات شکم هستش؟؟یا ربطی نداره.فقط رنگ رگ معلوم شده بیرون نزده.مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   بهتر است حساس نباشید  

   ورزش کنید و تحرک داشته باشید 

 • تصویر کاربر مائده پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ورم روی پا و ساق پا
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش)

   سلام لطفا توضیحات کامل تر مبنی بر سن شما- وزن- از کی ورم ایجاد شده و اگر سونوگرافی کالر داپلر وریدی انجام شده را ارسال بفرمایید  تا بتوانیم راهنمایی کنیم . در ضمن در حالت ایستاده دور مچ - دور زیر زانو قسمت برجسته عضله ساق پا در هر دو پا اندازه گیری و اندازه ها را ارسال فرمایید 

    

 • تصویر کاربر محمودکمالی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر اینجانبحدود15سال است که واریس خفیف پاداشتم دوسال پیش متوجه شدم درناحیه ماهیچه پای راست عفونت شدید کرده رگها متورم ودرددناک شده باتوصیه پزشکان دربیمارستان بستری وپس ازسونوگرافی عمل جراحی شدم گویاترومپوزوریدی همراه بالخته خون بودازداخل پاحدود8سانت رگ عفونی که اطراف آن مقدارزیادی لخته های خون پیچیده شده بودبیرون آوردند بهرحال پس از5روزاز بیمارستان ترخیص شدم اینک پس ازبکسال ونیم که ازعمل میگذرد نارسائیهای زیر دزپامشاهده میشود که خواهشمنداست بذل محبت فرموده جهت بهبودی راهنمائی فرمائید 1-ازروزبعدازعمل تاامروز ورم شدیدپاوجوددارد 2-خارش شدیدپادراغلب مواقع وجوددارد 3 -مشکل جدیدی که بتدریج متوجه شدم ومراخیلی نگران نموده اینستکه هردوپا بیشترپآی راست شدیدا ضعیف شده بطوریکه ازپله معمولی نمیتونم بالابرم باید یکنفر دستم رابگیردومرابالآ بکشد اگربخوام سواراتوبوس بشم ویا قطار وقتی یکی ازپاهام راروی پله بالائی میگذارم نمیتونم سوارشوم باید دسته های دوطرفه اتوبوس رابگیرم وبازحمت زیادیکنفر هم ازپشت کمکم کنه تابوتم به پله بالائی برم
  حتی یک پله باارتفاع ده سانتی نمیتونم بدون کمک بالا برم باتشکرازراهنمائی
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 10 ماه پیش)

   ابتدا جهت ويزيت به آقاي دكتر فرهمند روماتولوژيست و متخصص مشكلات عضلاني. بيمارستان مدائن مراجعه كنید.

 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام.من بیست وهفت سال سن دارم که بیست روزبعداززایمانم دچاردی وی تی وسیع وحاددرپاولگن شدم هفت روزدرسی سی یوبستری بودم وبعدازقرص ریواروکسابن 20به مدت دوماه هست که استفاده میکنم سونوانجام دادم گفتندکه لخته درپاحل شده امادروریدایلیاک مشترک وخارجی فقط پنج درصدحل شده که پزشکم گفتنداصلاخوب نیس ولخته سفت شده واینکه من هنوزدردشدید درهردوپادارم وهنگام راه رفتن وایستادن پاهام قرمزمیشه اقای دکترمیخواستم بدونم ایامن کامل درمان میشم این لخته ازبین میره ودردها ازبین میره یاهمینطورمیمونم خواهش میکنم جواب بدیدمن کاقعاناامیدوافسرده شدم واینکه من تاهمیشه موقع نشستن بایدپاهام درازکشیده باشه وثابت نایستم مثلاموقع ظرف شستن.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 11 ماه پیش)

   تحرک داشته باشید

   پیاده روی و راه رفتن در اب را انجام دهید و دارو را ادامه دهید بهتر میشوید 

 • تصویر کاربر ارش جمعه ۳۰ آذر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.رگهای دو طرف شقیقه های بنده چند هفته ای ست که متورم شده و تیرگی رگها کاملا واضح از روی پوست نمایان شده به نحوی که در برخورد اول دوستانم‌تصور میکنند که مثلا دست ذغالی به شقیقه هام کشیده شده!
  اندکی درد گنگ در شقیقه هام احساس میکنم.
  به جز روزی ده میلیگرم زولپیدم ...داروی خاصی مصرف نمیکنم.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۳۰ آذر ۹۷( 1 سال پیش)

   معمولا بمرور برطرف ميشود.

 • تصویر کاربر سجاد یکشنبه ۹ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  ۳۰ ساله هستم شغلم نانوایی است رگهای پام به شدت سفت شده و درد میکنند زیاد هم میترسم دکتر های زیادی مراجغه کردم ولی تا هفته اینده نوبت بهم ندادند جوراب طبی هم میپوشم پام بد تر میشه لطفا راهنمایم کنید تا به دکتر میرسم از نگرانیم کمتر بشه ممنونم تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۹ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)
   لطفا به اورژانس بيمارستان

   يا خارج از نوبت به ما مراجعه كند.
 • تصویر کاربر اکبر چهارشنبه ۹ اسفند ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  من دچار واریس و لخته وریدی عمقی هستم چهار ماهه تحت درمان با وارفارین هستم دکترم میگه باید ادامه بدم و درمان قطعی وجود نداره، می خواستم نظر شما رو بدونم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۸ اسفند ۹۶( 2 سال پیش)
   درمان لخته خون از 3 ماه تا زمان طولانی ممکن است نیاز باشد با توجه به شرایط ایجاد لخته و وضعیت عمومی بیمار این زمان با نظر پزشک تعیین می شود.
  2. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۹ اسفند ۹۶( 2 سال پیش)
   زمان درمان لخته خون از سه ماه تا زمان طولانی است و با توجه به شرایط ایجلد لخته و وضعیت عمئمی بیمار این زمان با نظر پزشک تعیین می شود.
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر