علت ورم مچ پا همراه با درد

زمان مطالعه: 8 دقیقه

در بیشتر موارد، علت ورم پا به دلیل آسیب دیدگی یا ادم می باشد. اصطلاح ادم به معنی تورم در اثر تجمع مایعات اضافی در نقطه ای خاص بکار می رود. ادم به خصوص در قسمت پایین ساق پا، مچ پا و پا شایع است. علل مختلفی برای متورم شدن مچ پا وجود دارد. در این مقاله، ما 12 علت تورم مچ پا را بررسی می کنیم و برخی از بهترین گزینه های درمانی را پوشش می دهیم.

علت های احتمالی ورم مچ پا عبارتند از:

⚠️آسیب پا یا مچ پا

ممکن است فرد به دلیل آسیب دیدگی در مچ پا یا پا دچار التهاب شود. افرادی که از ناحیه پا یا مچ پا آسیب می بینند، ممکن است در آن ناحیه دچار التهاب شده و باعث تورم آن شوند. پیچ خوردگی مچ پا یکی از آسیب های شایع پا است. انجمن ارتوپدی پا و مچ پا آمریکا درمان های خانگی زیر را برای پیچ خوردگی مچ پا توصیه می کند:

⚠️ورم مچ پا در اثر سلولیت

به عفونت های باکتریایی در پوست سلولیت گفته می شود. افراد دیابتی بیشتر در معرض این نوع عفونت هستند. سلولیت می تواند باعث ایجاد طیف وسیعی از علائم شود، از جمله قرمزی، گرم شدن پوست و تورمی که به سرعت گسترش می یابد. در موارد نادر، سلولیت بدون درمان می تواند تهدید کننده زندگی باشد. افراد مبتلا به سلولیت نیاز به مصرف آنتی بیوتیک دارند. 

⚠️عوارض جانبی داروها علت ورم مچ پا

برخی از داروهایی که عوارض آنها می توانند باعث ورم مچ پا به عنوان یک عارضه جانبی شوند، عبارتند از:

 • داروهای ضد افسردگی
 • قرص های جلوگیری از بارداری و سایر قرص های حاوی استروژن
 • قرص های حاوی تستوسترون
 • مسدود کننده های کانال کلسیم برای فشار خون بالا
 • استروئیدها

افرادی که به دلیل اثر جانبی دارو، مشکوک به تورم مچ پای خود هستند، بهتر است با پزشک خود مشورت کنند. پزشک در صورت ناراحتی شما ممکن است داروهای ادرارآور را تجویز کند یا روش هایی را برای کاهش تورم پیشنهاد کند.

عوارض جانبی داروها علت ورم مچ پا

⚠️ورم مچ پا در اثر نارسایی وریدی مزمن

متداول ترین نوع “ادم” مربوط به نارسایی وریدی مزمن است. نارسایی وریدی مزمن یک بیماری است که دریچه های وریدهای پا را تحت تأثیر قرار می دهد. این دریچه ها معمولاً باعث می شوند که خون به سمت قلب جریان یابد. اما در نارسایی وریدی مزمن دریچه ها از کار افتاده و اجازه می دهند مقداری خون به سمت عقب جریان یابد و در قسمت پایین ساق پا و مچ پا جمع شود.

اگرچه نارسایی وریدی مزمن عوارض شدیدی ندارد اما می تواند دردناک و ناراحت کننده باشد. همچنین ممکن است تغییرات قابل توجهی در پوست ایجاد کند. پزشک می تواند به فرد مبتلا به نارسایی وریدی مزمن کمک کند تا یک برنامه درمانی شخصی داشته باشد. نمونه هایی از برخی گزینه های درمانی عبارتند از:

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطر آنچنان که لازم است.

⚠️لخته های خون علت ورم مچ پا

گاهی اوقات، ممکن است یک لخته خون یا “ترومبوز” در یکی از وریدهای بازو یا پا ایجاد شود. این ترومبوز ورید عمقی (DVT) نامیده می شود و نیاز به مراقبت های پزشکی فوری دارد. ترومبوز ورید عمقی مانع جریان خون برگشتی به قلب می شود و باعث جمع شدن آن خون در اندام آسیب دیده می شود.

گاهی اوقات، بدن می تواند با هدایت تدریجی خون از طریق ورید های کوچکتر مجاور، انسداد را جبران کند. با گذشت زمان، این وریدها بزرگتر شده و قادر به تخلیه خون از اندام می شوند. اگر اندازه این وریدها زیاد نشود، ممکن است اندام متورم بماند. به درد و تورم مداوم پس از ترومبوز ورید عمقی، سندرم پس از ترومبوز گفته می شود. افرادی که ترومبوز ورید عمقی را تجربه می کنند، باید موارد زیر را در نظر بگیرند:

⚠️علت ورم مچ پا در بارداری

تورم مچ پا یکی از عوارض جانبی شایع در بارداری می باشد. در دوران بارداری، بدن برای حمایت از جنین در حال رشد، خون و مایعات بیشتری تولید می کند. تورم یک عارضه جانبی شایع در بارداری است، به خصوص در سه ماهه سوم بارداری. این حالت می تواند روی مچ پا، ساق پا، پاها، صورت و دست ها تأثیر بگذارد.

تورم جزئی طبیعی و معمولاً بی ضرر است. با این حال، تورم ناگهانی دست و صورت می تواند نشانه ای از یک بیماری بالقوه تهدیدکننده زندگی به نام پره اکلامپسی باشد. زنانی که در طول بارداری تورم خفیفی را تجربه می کنند ممکن است با درمان های خانگی بهتر شوند. مواردی مانند:

آیا لخته خون در بارداری خطرناک است؟ (اطلاعات ضروری)
از خطرات واریس در بارداری آگاه باشید!

⚠️علت ورم پا در دوران بارداری در اثر پره اکلامپسی

پره اکلامپسی یک بیماری تهدید کننده زندگی است که می تواند در سه ماهه دوم یا سوم بارداری یا حداکثر 6 هفته پس از زایمان رخ دهد. پره اکلامپسی با فشار خون بالا و پروتئین در ادرار به طور خطرناکی مشخص می شود. این بیماری می تواند علائم مختلفی را ایجاد کند، از جمله سردرد، تغییر در بینایی، افزایش وزن و ادم (آب آوردن).

پره اکلامپسی که در دوران بارداری رخ می دهد، می تواند جنین را نیز تحت تأثیر قرار دهد. پره اکلامپسی نیاز به درمان فوری پزشکی دارد. درمان آن ممکن است شامل داروهایی برای جلوگیری از تشنج و کاهش فشار خون باشد. زایمان کودک موثرترین روش درمان است، اگرچه برخی از زنان ممکن است علائم بدتری را قبل از بهبودی تجربه کنند.

⚠️ادم لنفاوی علت ورم مچ پا

ادم لنفاوی نوعی تورم است که بر بافت های نرم بازوها یا پاها از جمله مچ پا تأثیر می گذارد. این حالت به دلیل تجمع مایعی به نام لنف است. این ماده عمدتا از گلبول های سفید تشکیل شده است که به مبارزه با عفونت کمک می کنند.
ادم لنفاوی زمانی رخ می دهد که انسداد یا آسیب دیگری به سیستم لنفاوی وارد شود. سیستم لنفاوی شبکه ای از بافت ها و اندام ها است که به خلاص شدن بدن از عفونت و متعادل نگه داشتن مایعات کمک می کند. ادم لنفاوی می تواند در اثر عفونت، سرطان و برداشتن غدد لنفاوی از طریق جراحی ایجاد شود. 

برخی از بیماری های ژنتیکی و ارثی نیز می توانند باعث ادم لنفاوی شوند. آسیب به سیستم لنفاوی برگشت ناپذیر است، بنابراین هدف از درمان این است که تورم را کاهش داده و از علائم دیگر جلوگیری کرد. درمان های بالقوه عبارتند از:

ورم مچ پا بر اثر نارسایی قلبی

⚠️ورم مچ پا در اثر نارسایی قلبی

نارسایی قلبی زمانی رخ می دهد، که قلب دیگر نتواند خون را به همان اندازه که لازم است پمپ کند. سه نوع مختلف از نارسایی قلبی وجود دارد: 

 1. نارسایی قلب چپ
 2. نارسایی قلب راست 
 3.  نارسایی احتقانی قلب

در نارسایی قلب راست و نارسایی احتقانی قلب، کاهش جریان خون از قلب وجود دارد و باعث می شود خون به داخل وریدها برگردد. این امر ممکن است منجر به تجمع مایعات در بافت ها، از جمله پاها و مچ پاها شود. نارسایی قلبی بر روی کلیه ها نیز تأثیر می گذارد و توانایی آن ها در حذف نمک و آب از بدن کاهش می یابد. این امر بیشتر به ادم کمک می کند.

گرچه هیچ درمان قطعی برای نارسایی قلبی وجود ندارد، اما گزینه های درمانی مختلفی وجود دارد. پزشک ممکن است داروهای ادرارآور را تجویز کند و نظارت و کاهش مصرف مایعات را به شما پیشنهاد دهد. هر دو روش درمانی، می توانند به کاهش تورم مچ پا و پا کمک کنند.

⚠️ورم مچ پا بر اثر بیماری مزمن کلیوی

ورزش منظم می تواند به حفظ عملکرد کلیه ها کمک کند. بیماری مزمن کلیوی به آسیب دائمی کلیه اشاره دارد که می تواند با گذشت زمان بدتر شود. فرد ممکن است هیچ علامتی را تا زمانی که در مراحل پایانی بیماری وارد شود، (نارسایی کلیوی یا بیماری کلیوی در مرحله نهایی ESRD) تجربه نکند.

در این مرحله از بیماری، کلیه ها برای از بین بردن مواد زائد و مایعات اضافی بدن، تلاش می کنند. این امر می تواند منجر به طیف وسیعی از علائم، از جمله ورم در مچ پا شود. فاکتورهای سبک زندگی سالم می توانند به حفظ عملکرد کلیه ها تا حد ممکن کمک کنند، مانند:

علت ورم مچ پا بر اثر بیماری کلیه

⚠️بیماری کبدی علت ورم مچ پا

کبد سالم پروتئینی به نام آلبومین تولید می کند. آلبومین از نشت مایعات از عروق خونی و بافت های اطراف آن ها جلوگیری می کند. سطح بسیار کم آلبومین به دلیل بیماری کبدی می تواند باعث تجمع مایعات در پاها، مچ پا و شکم شود.
پزشک ممکن است داروهایی را برای شما تجویز کند و در مورد برخی روش های ساده در زندگی روزمره که می توانند به جلوگیری یا کاهش سرعت آسیب کبدی کمک کنند، به شما مشاوره دهد. کارهایی مانند:

 • ورزش منظم
 • داشتن یک رژیم غذایی سالم
 • محدود کردن مصرف نمک
 • اجتناب از مصرف الکل

⚠️ورم مچ پا به علت کمک کاری تیروئید یا هیپوتوئیدی

کم کاری تیروئید می تواند به روش های مختلف بر روی عضلات و مفاصل شما تأثیر بگذارد و باعث درد، ناراحتی، سفتی و تورم شود. اگر فردی دچار کم کاری تیروئید یا تیروئید کم کار باشد، به این معنی است که غده تیروئید وی هورمون های کمی تولید می کند.
یک مطالعه در سال 2017 نشان داد، که ممکن است ارتباطی بین اختلالات تیروئید و آرتریت روماتوئید وجود داشته باشد، که می تواند باعث تورم دردناک در مفاصل شود. پزشک می تواند آزمایش خون را برای بررسی سطح هورمون تیروئید در فرد تجویز کند. درمان آن شامل مصرف هورمون های مصنوعی تیروئیدی می باشد. اگر علائم زیر را تجربه می کنید، باید به پزشک مراجعه کنید: 

کلینیک فوق تخصصی درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

مقالات مرتبط

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.